Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore suplimentare

Buna ziua ,

Va deranjez cu o intrebare.Lucrez in cadrul unei companii,la un punct de lucru ce are programul de functionare 10.00 - 24.00.Dupa ora 24.00 mai stam 1 ora pentru intocmirea actelor de contabilitate,curatenie etc..Intrebarea mea ar fi:Nu ar fi normal ca si acea ora pe care o stam sa ne fie platita?

Multumesc.

Munca suplimentara este cea prestata peste durata normala a timpului de lucru saptamanal, care este de 40 de ore/saptamanua (art. 120 si 112 din Codul muncii). In aceste conditii, tinand cont de faptul ca activitatile pe care le descreti sunt parte a procesului de munca, este corect sa va fie platite, daca sunt intrunite conditiile de mai sus.
se poate calcula si ca diferenta cu nr de ore din luna si ce depaseste se plateste ca suplimentar