avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... respectarea distantei intre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

respectarea distantei intre vecini

vecinul meu doreste sa-si construiasca o casa de locuit .
doresc sa stiu care este distanta legala admisa de la gardul meu si casa pe care el doreste sa o construiasca.
multumesc
Cel mai recent răspuns: andreib , utilizator 07:05, 15 Martie 2009
Distanţa dintre construcţie şi limita de proprietate nu poate fi mai mică de:

- 1,90 m dacă pe peretele dinspre proprietatea dumneavoastră va avea deschideri cu vedere directă
- 0,60 m dacă va avea deschideri cu vedere piezişă (oblică)

În cazul în care nu are deschideri cu vedere spre proprietatea dumneavoastră, poate construi pînă la limita de proprietate, cu excepţia cazului în care normele locale nu dispun altfel.
Solicitaţi informaţii în acest sens la direcţia de urbanism de pe lîngă consiliul local.

Liviu S.Bordaş

iar daca doriti sa-si construiasca locuinta si mai aproape, dvs decideti .
Exista si o baza legala care sa impuna aceste distante?
andreib a scris:

Exista si o baza legala care sa impuna aceste distante?


Da. Codul civil, art.612-614.

Liviu S.Bordaş
buna ziua

daca vecinul meu isi face o casa , fara ferestre spre casa mea....am citit ca distanta trebuie sa fie de 0.6m
totusi pentru aceasta distanta de 0.6 m nu conteaza si inaltimea acelei case?
mentionez ca punctul cel mai inalt al casei mele este de 8.5m iar distanta intre casa mea si gardul despartitor este in jur de 2.5m

multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Distanta legala fata de gard catalucan catalucan Buna ziua, am construit anul acesta o casa. In proiect distanta fata de gardul vecinului era de 60cm conform Codului Civil. Vecinul m-a amenintat ca o sa am ... (vezi toată discuția)
Distanta intre case Nik-Nik Nik-Nik Vecinu a ridicat mansarda pe casa veche si inaltimea ei depaseste acum casa mea iar distanta intre case este de 1.60m din perete in perete si acum vrea sa faca ... (vezi toată discuția)
Distanta de construire locuinta fata de hotar gaskoe gaskoe Bun gasit. Doresc sa construiesc o locuinta P+M. Partea din spate a casei are, conform schitelor din proiect, distanta de 90 cm fata de hotar. Dirigintele ... (vezi toată discuția)