Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... respectarea distantei intre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

respectarea distantei intre vecini

vecinul meu doreste sa-si construiasca o casa de locuit .
doresc sa stiu care este distanta legala admisa de la gardul meu si casa pe care el doreste sa o construiasca.
multumesc
Distanţa dintre construcţie şi limita de proprietate nu poate fi mai mică de:

- 1,90 m dacă pe peretele dinspre proprietatea dumneavoastră va avea deschideri cu vedere directă
- 0,60 m dacă va avea deschideri cu vedere piezişă (oblică)

În cazul în care nu are deschideri cu vedere spre proprietatea dumneavoastră, poate construi pînă la limita de proprietate, cu excepţia cazului în care normele locale nu dispun altfel.
Solicitaţi informaţii în acest sens la direcţia de urbanism de pe lîngă consiliul local.

Liviu S.Bordaş

iar daca doriti sa-si construiasca locuinta si mai aproape, dvs decideti .
Exista si o baza legala care sa impuna aceste distante?
andreib a scris:

Exista si o baza legala care sa impuna aceste distante?

Da. Codul civil, art.612-614.

Liviu S.Bordaş
buna ziua

daca vecinul meu isi face o casa , fara ferestre spre casa mea....am citit ca distanta trebuie sa fie de 0.6m
totusi pentru aceasta distanta de 0.6 m nu conteaza si inaltimea acelei case?
mentionez ca punctul cel mai inalt al casei mele este de 8.5m iar distanta intre casa mea si gardul despartitor este in jur de 2.5m

multumesc anticipat