Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune reconventionala in cadrul actiunii de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune reconventionala in cadrul actiunii de partaj/iesire din indiviziune

In cadrul unui dosar avand obiect partaj mobiliar/iesire din indiviziune reprezentantul reclamantilor si-a completat obiectul actiunii si cu dezbatere succesorala.
Avand in vedere ca parata a contribuit singura la administrarea mostenirii inca din 2008, credeti ca am vreo sansa sa invoc printr-o reconventionala acceptarea tacita a mostenirii ?
Formulati cerere reconventionala prin care solicitati:
- dezbaterea succesiunii,
- constatarea ca parata este singura succesoare a defunctului, intrucat a fost singura care a acceptat succesiunea
- constatarea compunerii masei succesorala.
Buna seara,

Daca dumneavoastra aveti vocatie la aceasta mostenire puteti sa faceti cerer reconventionala in sensul dovedirii acceptarii mostenirii. Articolele din Codul Civil care se refera la acceptare sunt urmatoarele:
Art.1120 – (1) Actele de dispoziţie juridică privind o parte sau
totalitatea drepturilor asupra moştenirii atrag acceptarea tacită a
acesteia. Sunt astfel de acte:
a) înstrăinarea, cu titlu gratuit sau oneros, de către succesibil a
drepturilor asupra moştenirii;
b) renunţarea, chiar gratuită, în folosul unuia sau mai multor
moştenitori determinaţi;
c) renunţarea la moştenire cu titlu oneros, chiar în favoarea tuturor
comoştenitorilor sau moştenitorilor subsecvenţi.
(2) De asemenea, pot avea valoare de acceptare tacită a moştenirii
actele de dispoziţie, administrare definitivă ori folosinţă a unor bunuri
din moştenire
(3) Actele de conservare, supraveghere şi de administrare provizorie
nu valorează acceptare, dacă din împrejurările în care acestea s-au
efectuat nu rezultă că succesibilul şi-a însuşit prin ele calitatea de
moştenitor.
(4) Sunt considerate a fi de administrare provizorie actele de natură
urgentă a căror îndeplinire este necesară pentru normala punere în
valoare, pe termen scurt, a bunurilor moştenirii
Da, multumesc dlui avocat pentru articol, insa pe mine ma intereseaza practica celor care au experienta in domeniu, intrucat...de citit articolele...poate oricine.
Oricum multumesc mult.
Sper sa mai primesc si alte raspunsuri utile.
E ok ce mi-ati scris si, cred ca astfel voi proceda.
Sicera sa fiu m-ar fi interesat ce sanse de castig am...vreo speta rezolvata...ceva noutati.
Multumesc oricum.
Iuliana Ecaterina Matache a scris:

Sicera sa fiu m-ar fi interesat ce sanse de castig

Este greu sa ne spunem parerea, fara sa stim amanuntele spetei.