Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea starii civile
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea starii civile

Buna ziua,
dupa ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei de divort trebuie anuntat undeva schimbarea starii civile si unde? Eu sunt din Ploiesti.
De asemenea as dori sa stiu daca pot face ceva pentru urgentarea primirii unei sentinte ce a fost pronuntata pe 6 iunie,in afara cererii de urgentare pe care am facut-o si nu a folosit la nimic.
Multumesc.
nu trebuie sa anuntati nicaieri, schimbati cartea de identitate daca ati schimbat numele.
daca ati facut si cerere de urgentare si nu s-a intamplat nimic , mai asteptati, nu cred ca aveti ce face
Da,am schimbat numele,multumesc de raspuns.
Daca hotararea dvs. a ramas definitiva si irevocabila inainte de 01.10.2011, trebuie sa mergeti cu hotararea de divort la Serviciul de Stare Civila unde a fost incheiata casatoria, pentru efectuarea mentiunii pe certificatul de casatorie cu privire la desfacerea casatoriei prin sent nr. x din data x a judecatoriei x., sent ramasa definitiva si irevocabila la data x.
Cu privire la a doua intrebare, mai formulati inca o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Sentinta s-a pronuntat la 30 iunie 2010 si abia zilele trecute am legalizat-o.Dar banuiesc ca data de 30 iunie ramane daca nu s-a mai facut nici un recurs .