Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea asociatilor la propia firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea asociatilor la propia firma

Salut,
Sunt nou in toata birocratia tarii noastre si as dori cateva raspunsuri daca ma poate ajuta cineva:
Suntem 4 asociati+administratori la o firma si am vrea sa ne facem contracte de munca la firma noastra.am inteles ca sunt anumite plafoane si categorii in care trebuie sa ne incadram ( studii,salarii medii pe economie etc)
Daca aveti cateva minute sa ma lamuriti v-as ramane recunoscator.
Va multumesc
1. Ca asociati puteti avea c.i.m. la societatea ai carei asociati sunteti.

2. Incadrarea in munca nu se poate face prin stabilirea unui salariu sub salariul minim brut pe economie ... Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna pentru anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora - art.1 din HG nr.1193/2010

3. in cazul in care exista un ccm aplicabil angajatorului , atunci exista posibilitate existentei unor coeficenti de ierarhizare in vederea stabilirii salarilor minime de incadrare in functie de studiile necesare ocuparii postului respectiv ... de exemplu, Contractul colectiv de muncă la nivelul Ramurii Comerţ pe anul 2010 stipuleaza:
Art. 39. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori
1. necalificaţi = 1;
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2;
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(4) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este cu 50 lei mai mare decât salariul minim brut negociat în contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional.