Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

salut
am sa incep printr-o scurta poveste,pt a se intelege mai exact
sotia mea nu lucra inainte de a ramane insarcinata
deci la nastere nu a primit nici-un ban
ca atare mi s-a dat mie de la servici un stimulent in valoare de 100 ron, timp de 2 ani (care inca nu au trecut)
intre timp sotia a mai nascut o fetita,iar doamna de la servici care se ocupa cu astea, mi-a spus ca al doilea copil nu mai beneficiez de acel stimulent ca la primul
acelasi raspuns mi l-a zis si cand i-am spus ca din auzite ,atat timp cat sotia nu beneficiaza de venit in urma nasterii,pot lua eu care lucrez timp de un an 500 ron daca raman in post natal si abandonezmai devreme
pe langa ca mi-a zis ca nu beneficiez,mi s-a zis ca se v-a interesa de problema cu cei 500 de care nu a auzit niciodata
eu sunt bugetar
1. Daca am inteles eu bine:
- ati intrat dvs. in CCC1 (in baza OUG 148/2005) apoi ati suspendat CCC1, ati inceput activitatea si primiti un stimulent de 100 lei lunar pana va implini primul copil 2 ani.
- Acest stimulent de 100 lei lunar nu este platit de angajator ci de stat, prin Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (AJPS).

2. Deoarece al doilea copil este nascut in 2011 se aplica prevederile OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.

(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.
Art. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda si persoanelor beneficiare prevazute la art. 2 alin. (4), oricand, pe toata perioada.

(3) Persoanele prevazute la art. 2 alin. (1) lit. b) nu beneficiaza de stimulentul prevazut la alin.(1).

(4) In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.

3. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoana îndreptăţită solicită direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, neexprimându-şi opţiunea de a beneficia de concediu de creştere a copilului până la împlinirea vârstei de un an de către copil.

Solutie:
Persoana îndreptăţită poate solicita direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplineşte condiţiile pentru acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, denumită în continuare OUG nr. 111/2010. Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserţie, se consideră că şi-a exprimat opţiunea pentru varianta de concediu/indemnizaţie lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creştere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizaţii aferente concediului şi poate continua apoi cu stimulentul de inserţie până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situaţia în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.

4. Pentru amanunte cititi OUG 111/2010 si Ordinul MMFPS 1474/2010 si/sau luati legatura si cu AJPS.
eu nu am fost deloc in concediu paternal
dar am primit acest stimulent de 100
pt ca sotia nu a lucrat inainte de a naste,
dar acum la al 2-lea copil am inteles ca s-ar fi modificat legea si as putea primi 500 ron in locul la cei 100 ron
deci eu pot primi pt ambii copii suma de 200 rom pana ce implinesc 2 ani (100+100) asa cum a fost legea pana acum ,sau numai pt un singur copil se primeste ,practic la servici mi s-a zis ca numai pot opri la primul sa iau pt al 2-lea pana faca 2 ani
sau pot lua suma de 500 ron ,in locul la cei 100 ron pe care-i iau acum pt primul copil.Si daca ar trebui sa iau cei 500 este numai pt un copil pana face 2 ani sau 1000 pt amandoi (500+500)
primul are un an si 7 luni ,iar al doilea are 3 luni
daca se poate un raspuns mai simplu
ai dreptul la atat sau atat
si fara sa intru in concediu se ia ,sau trebuie sa intru si daca intru in concediu paternal cat trebuie sa stau pt ca apoi sa abandonez si sa primesc cei 500 daca este sa am dreptul
1. V-am dat solutia la pct.3 din raspunsul meu anterior.
2. Mergeti la Primarie si rezolvati problema la Serv. Prestatii sociale.
danyfear a scris:

eu nu am fost deloc in concediu paternal
dar am primit acest stimulent de 100
pt ca sotia nu a lucrat inainte de a naste,
dar acum la al 2-lea copil am inteles ca s-ar fi modificat legea si as putea primi 500 ron in locul la cei 100 ron
deci eu pot primi pt ambii copii suma de 200 rom pana ce implinesc 2 ani (100+100) asa cum a fost legea pana acum ,sau numai pt un singur copil se primeste ,practic la servici mi s-a zis ca numai pot opri la primul sa iau pt al 2-lea pana faca 2 ani
sau pot lua suma de 500 ron ,in locul la cei 100 ron pe care-i iau acum pt primul copil.Si daca ar trebui sa iau cei 500 este numai pt un copil pana face 2 ani sau 1000 pt amandoi (500+500)
primul are un an si 7 luni ,iar al doilea are 3 luni
daca se poate un raspuns mai simplu
ai dreptul la atat sau atat
si fara sa intru in concediu se ia ,sau trebuie sa intru si daca intru in concediu paternal cat trebuie sa stau pt ca apoi sa abandonez si sa primesc cei 500 daca este sa am dreptul

1. Pt. primul copil veti beneficia in continuare de stimulentul de 100 lei pana ce acesta implineste 2 ani.

2.Pt. cel de-al doilea copil ,puteti beneficia de 500 de lei pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani.

3.Nu este nevoie sa intrati in concediu de crestere copil.Pt. ca indepliniti conditia de a fi realizat venituri impozabile in ultimile 12 luni,pt. ca obtineti venit in prezent(lucrati si aveti salariu)si copilul dvs. este sub 1 an,pt. ca sotia dvs. nu poate beneficia de acest drept,ne fiind angajata,dvs. puteti solicita direct dreptul la stimulentul de insertie,in cuantum de 500 lei ,care se acorda pana ce copilul va implini 2 ani.

4.Pt. a putea beneficia de acest drept,prezentati-va la Primarie,serviciul social,unde vi se va indica ce acte trebuiesc depuse la dosar .
ok
cei de la servici au cazut deacord cu faptul ca la cel de-al doilea copil trebuie sa-mi dea stimulentul de insertie in valoare de 500 lei
dar problema este ca mi-l da dupa ce primul copil pt care iau stimulentul in valoare de 100 lei v-a implini varsta de 2 ani
motivul ar fi ca nu poate intrerupe acel stimulent pana atunci
va intreb,legal cum poate sa-mi intrerupa stimulentul la primul copil pt a beneficia de cel pt al doilea copil
pt ca ei nu stiu decat aceasta chestie ,sa implineasca 2 ani primul sau sa decedeze
oare chiar nu au cum sa-mi inceteze primul stimulent pt al doilea ?