Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta dupa pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta dupa pensie de invaliditate

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in legatura cu modalitatea de calcul a pensiei pentru limita de varsta.
Matusa mea a beneficiat pana in luna mai 2011 - cand a implinit 59 ani - de pensia de invaliditate.
In Aprilie 2011, stiind ca urmeaza sa implineasca varsta standard si-a depus dosar de recalculare. In septembrie 2011 a primit decizia de la Casa de pensii cu urmatoarele:

- pensie de asigurari sociale: 777 lei, drepturile au fost stabilite incepand cu data de 23.06.2011;
- datele care au condus la stabilirea drepturilor:
1. varsta la data pensionarii - 59,1 ani
2. varsta standard de pensionare in sistemul public - 59,1 ani
3. reducerea varstei standard de pensionare pt conditii speciale: 4 ani
- stagiu complet de cotizare - 28,2 ani
- stagiul total de cotizare realizat: 46 ani, 7 luni si 13 zile
- puncte realizate:
1. nr puncte: 29,83795
2. punctaj mediu anual: 1,05934
- valoarea punctului de pensie: 732,80 lei.

Problema este ca azi 27.10.2011, pe talonul de pensie ii apare suma de 777 lei din care se scade CASS 37 LEI. La sume de restante ii apare pensie 360 lei din care CASS 111 lei. Total drepturi 989 lei.

Puteti sa ne explicati cum s-a calculat aceasta suma din 23.05.2011 pana in prezent? Nu ma refer la 740+360-111=989 lei rest de incasat. Ci ma refer la acesti 360 strict si la cota de CASS de 111 lei, de unde au scos-o?

Asteptam un calcul cat mai exact, in masura in care se poate.
Multumim anticipat!

360 de lei reprezinta diferenta dintre pensia de limita de varsta si cea de invaliditate pe 3 luni si 8 zile(23/06/2011- 31/09/2011).111 lei reprezinta CASS pe cele 3 luni(iulie-septembrie 2011).Adica 37x3=111 lei.Pentru luna iunie 2011 nu s-a retinut CASS pensia fiind mai mica de 740 de lei.Din calculele mele reiese ca pensia de invaliditate a fost de 667 de lei inclusiv pe luna septembrie 2011.
1. Suma de 37 lei este suma fixa sau procentuala - daca procentuala, cat %?
2. daca ea a implinit varsta in mai 2011, de ce se calculeaza din iunie 2011? nu cumva aici ea pierde 8 zile din mai 2011 si inca 8 din iunie 2011?

Va multumim!
Suma de 37 se calculeaza ca si procent de 5,5% din 777 de lei. 5,5% din 777 sunt 43 de lei.Dar s-au scazut doar 37 deoarece pensia neta nu trebuie sa fie mai mica de 740 de lei dupa aplicarea CASS.Asadar se scad 37 de lei in loc de 43 si raman 740 net.Varsta standard a implinit-o in iunie(59 de ani si 1 luna).Confirmati ca pensia de invaliditate a fost de 667 de lei ?Daca raspunsul este DA atunci pensia pe luna iunie a fost de 697(+30)de lei si deci nu se retine CASS.Pe lunile iulie,august si septembrie a fost de 777(+110)de lei si s-a retinut CASS de 37 de lei pe fiecare luna.30 de lei pe iunie + 110 pe iulie + 110 pe august + 110 pe septembrie = 360 de lei brut diferenta.Problema care se pune aici este ca beneficiind de o reducere de 4 ani a varstei standard de pensionare,conditia de varsta a fost indeplinita din luna iunie 2007.59 de ani si 1 luna - 4 ani = 55 de ani si 1 luna(iunie 2007).Aici apar doua probleme:1-Daca ieseati in iunie 2007 pensia ar fi fost de aproximativ 735 de lei.2-Iesind in iunie 2011 ati mai castigat la pensie prin pensia de invaliditate(stagiu asimilat)42 de lei,din care in schimb pierdeti 37 ca si CASS.Calculele sunt cu aproximare.In rest,sunt multe date si elemente de amanunt pe care eu nu le detin.
Va multumim pentru rabdarea de care ati dat dovada!

Ma blocasem la cei 59 ani fara a adauga si 1 luna si de aici tot calculul meu se pierdea ...

Week end placut!