avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 250/2004 Contabilitate si Informatica de Gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 250/2004 Contabilitate si Informatica de Gestiune

Buna ziua,

Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de programator si sa beneficiez de scutirea de impozit?
Va multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: biancaores , utilizator 16:54, 28 Octombrie 2011
In diploma de absolvire, ce profesie este inscrisa ???
biancaores a scris:

Buna ziua,

Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de programator si sa beneficiez de scutirea de impozit?
Va multumesc anticipat!




Da, se poate sa va angajati ca programator daca ati absolvit o asemenea facultate ... in acest sens, veti beneficia de scutirea de impozit ...
Ordinul 784/2004 prevede ca:
Angajaţii agenţilor economici care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislaţia în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222), precum şi angajaţii persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit, în conformitate cu prevederile art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
1.posturile pe care sunt angajaţi corespund listei cuprinzând ocupaţiile menţionate în anexa nr. 1;
2.postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidenţiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, direcţie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3.au diplomă de absolvire a unei forme de învăţământ superior de lungă durată, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, având înscrisă una dintre specializările: Automatică, Calculatoare, Informatică, Matematică, Cibernetică, Electronică, respectiv una dintre specializările cuprinse în anexa nr. 2, şi prestează efectiv una dintre activităţile prezentate în anexa nr. 1;
4.angajatorul a realizat în anul fiscal precedent şi a înregistrat distinct în balanţele analitice, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator destinate comercializării pe bază de contract, un venit anual de cel puţin echivalentul în lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Naţională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.

....

ANEXA nr. 2: LISTA cuprinzând specializările
1.Automatică şi informatică industrială
2.Calculatoare, Inginerie electrică şi calculatoare
3.Electronică, Electronică aplicată, Electronică şi telecomunicaţii, Comunicaţii
4.Matematică, Matematică informatică
5.Informatică, Informatică economică, Informatică aplicată
6.Cibernetică şi informatică economică, Cibernetică şi previziune economică, Contabilitate şi informatică de gestiune




Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu am diploma inca deoarece numai anul viitor o vor elibera, eu terminand anul acesta facultatea. Am doar adeverinta de absolvire pe care nu scrie decat facultatea si specializarea. Din moment ce am terminat Contabilitate si Informatica de Gestiune s-ar putea sa scrie pe diploma "economist" dar nu sunt sigura. Oricum in descrierea specializarii pe site-ul facultatii spune ca absolventii vor putea ocupa posturi si de analist-programator, dar as vrea sa stiu daca este adevarat. In ceea ce priveste legea 250/2004 la anexa 2, punctul 6 apare si specializarea mea, ceea ce ma face sa cred ca totusi s-ar putea sa ocup un post de programator si sa beneficiez si de scaderea impozitului pe venit. Eu as dori insa sa stiu exact care este situatia.
freeelis a scris:

biancaores a scris:

Buna ziua,

Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de programator si sa beneficiez de scutirea de impozit?
Va multumesc anticipat!




Da, se poate sa va angajati ca programator daca ati absolvit o asemenea facultate ... in acest sens, veti beneficia de scutirea de impozit ...
Ordinul 784/2004 prevede ca:
Angajaţii agenţilor economici care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislaţia în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222), precum şi angajaţii persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit, în conformitate cu prevederile art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
1.posturile pe care sunt angajaţi corespund listei cuprinzând ocupaţiile menţionate în anexa nr. 1;
2.postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidenţiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, direcţie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3.au diplomă de absolvire a unei forme de învăţământ superior de lungă durată, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, având înscrisă una dintre specializările: Automatică, Calculatoare, Informatică, Matematică, Cibernetică, Electronică, respectiv una dintre specializările cuprinse în anexa nr. 2, şi prestează efectiv una dintre activităţile prezentate în anexa nr. 1;
4.angajatorul a realizat în anul fiscal precedent şi a înregistrat distinct în balanţele analitice, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator destinate comercializării pe bază de contract, un venit anual de cel puţin echivalentul în lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Naţională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.

....

ANEXA nr. 2: LISTA cuprinzând specializările
1.Automatică şi informatică industrială
2.Calculatoare, Inginerie electrică şi calculatoare
3.Electronică, Electronică aplicată, Electronică şi telecomunicaţii, Comunicaţii
4.Matematică, Matematică informatică
5.Informatică, Informatică economică, Informatică aplicată
6.Cibernetică şi informatică economică, Cibernetică şi previziune economică, Contabilitate şi informatică de gestiune







Am inteles, va multumesc din suflet ca m-ati lamurit.

Va doresc o zi cat mai frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii scutire impozit aacris aacris ce conitii trebuie sa indeplinesti ca sa fii scutit de impozitul pe salar (vezi toată discuția)
Studii contabilitate și informatică de gestiune adiprisacariu adiprisacariu Bună ziua, am absolvit specializarea mai sus menționată (Contabilitate și INFORMATICĂ de Gestiune) și sunt curios dacă pot cu aceasă specializare să ... (vezi toată discuția)
Nu beneficiez de deducere impozit pe venit chiar daca am terminat ac mercutio25 mercutio25 Am terminat facultatea de Automatica si Calculatoare(Politehnica Gh. Asachi Iasi) promotie de 5 ani. De cand ma stiu au existat 3 sectii in cadrul acestei ... (vezi toată discuția)