Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate crescatorie de gaini si porci langa locuinta vecinului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

crescatorie de gaini si porci langa locuinta vecinului

Buna seara,

Unde trebuie sa ma adresez daca vecinul creste gaini si porci (langa casa mea) iar mirosul si zgomotul provenit de la animale este deranjat ?
Mai mult decat atat, suspectez ca o mare parte din gaini au murit suspect (de o boala sau altceva).

Multumesc
Adresati-va primariei cu o sesizare.
In cazul in care nu se rezolva problema inaintati o adresa catre Garda de Mediu respectiv APM(Agentia pentru Protectia Mediului) din resedinta de judet.
In cazul in care se confirma ca vecinul Dvs. ,,depoziteaza,,si animale moarte DSP-ul(Directia de Sanatate Publica) va avea un cuvant de spus.
Inainte de a va adresa in primul rand DSP, sanatatea e cea mai importanta, rugati vecinul cu care credem ca nu sunteti in bune relatii sa inteleaga ca va deranjeaza mirosul si zgomotul si sa gaseasca un alt loc din curte in care sa le creasca. Pentru ca pe animale e mai greu sa le faci sa inteleaga, desi uneori inteleg mai bine decat unii semeni dintre noi.
in afara de miros, problema cea mare este ca i-au murit dintr-o data vreo 20 de gaini si a spus ca le-a omorat cainele unui alt vecin. cainele nu avea pe unde sa intre in curtea lui iar gainile sunt tinute intr-un cotet, nu libere prin curte. e destul de ciudat. ne temem sa nu fi fost vreo boala iar el, de teama sa nu anunte autoritatile a spus ca le-a omorat cainele.
Spuneti asta veterinarului din sat, el stie daca le-a vaccinat sau le-a tratat si va lua masuri.