Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Art.90 alin (4) Cod de procedura civila-confuzie
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Art.90 alin (4) Cod de procedura civila-confuzie

Art.90 alin (4) CPC specifica faptul ca:
,,Pentru cei ce se găsesc sub arme, citaţia se înmânează la comandamentul superior cel mai apropiat.''
Intrebarea e cum adica,comandament ?
Comandamentul din cate stiu este o structura superioara de conducere militara care poate fi comandament de arma(ex.Comandamentul Infanteriei si Tancurilor etc.)sau comandament de armata(ex.Comandamentul Diviziei 4 Infanterie ,,GEMINA”)
Aceste comandamente au sediul fie in Bucuresti sau in cazu Comandamentul Diviziei 4 Infanterie ,,GEMINA”la Cluj,daca trebuie sa citez un militar de la o unitate din Vatra Dornei spre exemplu si unitatea este subordonata ierarhic Comandamentul Diviziei 4 Infanterie ,,GEMINA”unde se trimite citatia la Cluj sau la unitate la Vatra Dornei.
Acest cuvant comandament imi provoaca confuzie,nu era mai simpla formularea din C.P.P potrivit careia militari se citeaza prin comandantul unitatii ?
ContSters146145, utilizator