Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se mai poate cere somaj dupa 3 sapt dupa ce ti-ai dat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se mai poate cere somaj dupa 3 sapt dupa ce ti-ai dat demisia de la locul de munca?

Am si eu o intrebare,daca ma puteti ajuta.Mi-am dat demisia acum trei saptamani de la locul de munca,in speranta de a face o practica in sistemul bancar,dar planul meu s-a dovedit a fi un fiasco.Intrebarea mea este urmatoarea:mai pot cere firmei la care eram angajata sa ma bage in somaj?

Multumesc anticipat!
Nu firma va baga in somaj ci AJOFM-ul, puteti depune cerere in termen de 30 zile dar nu va fi aprobata pt ca v-ati dat demisia. Somajul vi se acorda in prezent numai la desfiintarea postului.
Somajul se acorda doar daca postul dvs ar fi fosr restructurat. Cum demisia presupune plecarea dvs. fara a disparea postul nu aveti dreptul la somaj.
Firma a inregistrat deja incetarea colaborarii cu tine in REVISAL, pentru a putea beneficia de somaj ar trebui sa te reangajeze si ulterior sa te concedieze.
Multumesc pentru promptitudine.
dragos negoitescu a scris:

Somajul se acorda doar daca postul dvs ar fi fosr restructurat. Cum demisia presupune plecarea dvs. fara a disparea postul nu aveti dreptul la somaj.

Oh, da si apoi sa modifice iar schema de personal!
emil6702, utilizator