Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea postului - etape
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea postului - etape

Lucrez la societatea A de 9 ani .
Am fost înștiințată verbal ca urmează să mi se desființeze postul de muncă.
Mi s-a propus un alt loc de munca la societatea B ( care are același patron ca si societatea A, dar alt domeniu de activitate si alt program )
Am fost obligată să fac o cerere de demisie cu acordul ambelor părți ( fără a trece in cerere data cu care demisionez , urmând a fi trecută ulterior , dacă voi accepta oferta propusă de societatea B ).
Am refuzat oferta societății B.
Momentan refuz sa semnez cererea initiala.
Angajatorul trebuie sa ma informeze scris in legatură cu desființarea postului ?
Am dreptul la ajutor de șomaj?
Cum formulez cererea finala in cazul in care vreau somaj
euzoom a scris:

......
Am fost obligată să fac o cerere de demisie cu acordul ambelor părți ( fără a trece in cerere data cu care demisionez , urmând a fi trecută ulterior , dacă voi accepta oferta propusă de societatea B ).
Am refuzat oferta societății B.
Momentan refuz sa semnez cererea initiala.
Angajatorul trebuie sa ma informeze scris in legatură cu desființarea postului ?
Am dreptul la ajutor de șomaj?
Cum formulez cererea finala in cazul in care vreau somaj

1. Ati afirmat ca "Am fost obligată să fac o cerere de demisie cu acordul ambelor părți ...". In acest caz :
- nu exista demisie cu acordul partilor ... demisia poate fi cu sau fara preaviz.

- fie ati solicitat incetarea raportului de munca prin demisie- art.81 C.mun., fie cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.

Ati depus sau nu o astfel de cerere ?

2. Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emitere si eliberare adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.
- completarea si transmiterea incetarii c.i.m. in REVISAL la data incetarii c.i.m.

Instiintarea de preaviz nu are nicio reglementare expresa in Codul Muncii, insa preavizul constă "într-o înștiințare prealabilă pe care partea ce intenționează să denunțe unilateral contractul individual de muncă (în cauzele analizate - angajatorul) o face celeilalte părți (salariatul ce se află în situația de a fi concediat). În această modalitate, salariatul beneficiază de garanțiile aferente principiului rezilierii prealabil notificate a contractului individual de muncă". ( Ş. Beligrădeanu – „Probleme generate de actualele reglementări referitoare la dreptul de preaviz al salariatului în cazul concedierii pentru anumite temeiuri legale”, Dreptul nr. 12/2005, p. 71)

3. In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:

Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

Atetie : Incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.- ,prin demisie - art.81 C.mun. - sau prin desfacerea disciplinara a c.i.m. - art.61 lit.a C.mun. - nu va da posibilitatea sa beneficiati de indemnizatia de somaj, intrucat acestea sunt considerate motive imputabile salariatului.

4. Anagjatorul nu este obligat sa inceteze raportul de munca - la solicitarea salariatului - astfel incat acesta sa beneficieze de somaj.