Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilirea in instanta a cuantumului salariului pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilirea in instanta a cuantumului salariului pe baza audierii unui martor

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta:
In ce conditii poate stabili instanta de judecata, prin audierea unui martor, un alt cuantum al salariului decat cel inscris in contractul individual de munca?
Va rog de asemenea sa ma ajutati cu jurisprudenta relevanta.
Nota : nu este vorba despre situatia reglementata de fostul art 16( lipsa contract de munca incheiat in forma scrisa)
Va multumesc anticipat!
personal nu am auzit de o sentinta in care salariul sa fie probat cu un martor in contra unui inscris, mai ales ca aceasta proba este nelegala cf art 1191 Coc Cv
Multumesc pentru raspuns. Nici eu nu am mai auzit pana ieri, insa am primit solutia chiar de la Tribunalul Braila , sectia civila.
Evident, voi publica motivarea de indata ce voi fi in posesia ei.
Marturisesc, am ramas nauca citind dispozitivul si m-am gandit ca e vorba despre noutati ale jurisprudentei care momentan imi scapa desi am cautat cu disperare ceva similar.
SC RENTA CRED -H.R. AGENCY SRL, Consultant resurse umane
Se poate proba in conditiile in care nu exista alte inscrisuri care sa ateste cuantumul salariaului primit ... codul civil prevede si exceptii de la regula
freeelis a scris:

Se poate proba in conditiile in care nu exista alte inscrisuri care sa ateste cuantumul salariaului primit ... codul civil prevede si exceptii de la regula

Cu parere de rau , ca nu m-am facut inteleasa: exista un contract de munca , incheiat valabil, inregistrat la ITM, inregistrat in registrul salariatilor. In acest contract salariul este stabilit prin consimtamantul partilor.
Va rog sa imi precizati daca in aceasta situatie exista exceptii de la regula instituita de art. 1191 C. Civil( aplicabil pana la intrarea in vigoare a noului cod de procedura civila).
Precizez: nu vorbesc despre mandat tacit, depozit , vanzare, etc.
Dupa cum bine stim contractul de munca SE INCHEIE IN FORMA SCRISA, NECESARA AD VALIDITATEM.
rentacred a scris:

freeelis a scris:

Se poate proba in conditiile in care nu exista alte inscrisuri care sa ateste cuantumul salariaului primit ... codul civil prevede si exceptii de la regula

Cu parere de rau , ca nu m-am facut inteleasa: exista un contract de munca , incheiat valabil, inregistrat la ITM, inregistrat in registrul salariatilor. In acest contract salariul este stabilit prin consimtamantul partilor.
Va rog sa imi precizati daca in aceasta situatie exista exceptii de la regula instituita de art. 1191 C. Civil( aplicabil pana la intrarea in vigoare a noului cod de procedura civila).
Precizez: nu vorbesc despre mandat tacit, depozit , vanzare, etc.
Dupa cum bine stim contractul de munca SE INCHEIE IN FORMA SCRISA, NECESARA AD VALIDITATEM.

:offtopic:
Cand deschideti un topic incercati sa dati cat mai multe detalii despre problema dvs ...
= = = = = =

Inregistrarea la ITM sau in registrul salariatilor a acestui c.i.m. nu constituie conditie ad validitatem a acestuia ..

Daca este vorba despre asa zisa ”munca la gri” , atunci sunt valabile exceptiile de la regula insitituita in art.1191 C.civ. pentru suma ce depaseste valoare din contract si suma primita in relaitate.

Poate dati mai multe detalii despre acel salariu ; de ce martorul a facut precizarea unui slaariu mai mare decat cel prevazut in c.i.m. , de ce a aparut aceasta diferenta ...
Cornel Vasile, Consilier juridic