Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dac proprietara unui apartament este inregistrata cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dac proprietara unui apartament este inregistrata cu probleme psihice cum poate sa vanda ap?

Buna ziua,
am inteles ca, in acest caz, este nevoie de un tutore.
Care sunt demersurile necesare pentru desemnarea unui tutore, ce inseamna tutore?
Va multumesc!
Se desemneaza un curator de catre instanta de tutela
Nu stiu ce intelegeti dvs. prin ...inregistrata cu probleme psihice .

In vederea institurii tutelei est enevoie de o hotarare judecatoresca definitiva si irevocapila de punere a perosanei sub interdictie.
Cu aceasta hotarare Autoritatea tutelara din cadrul primariei domiciliului bolnavei va emite o dispozitie de numire a tutelei.
La dosar aveti nevoie de urmatoarele acte:
PENTRU BOLNAV:
- B.I./C.I.(copie);
- Certificat de naştere/căsătorie (copie);
- Certificat de încadrare în grad de handicap (copie);
- Cupon de pensie pe ultima lună;
- Sentinţa civilă de punere sub interdicţie (copie);

PENTRU TUTORE:
- Cererea celui care solicit să fie numit tutore;
- B.I./C.I. (copie);
- Certificat de naştere/căsătorie (copie);
- Adeverinţă de salariu/cupon de pensie pe ultima lună;
- Adeverinţă medicală (în care să se specifice că nu suferă de boli psihice).

Tutela este o "protectie" reglementata in C. fam. ca fiind acea institutie de ocrotire a minorului, care este lipsit de ingrijire parinteasca (parinti morti, necunoscuti etc.), precum si a alienatului si debilului mintal, dar mai ales a persoanei care, din cauza varstei, nu se poate apara singura.
Alex_Munteanu a scris:

Se desemneaza un curator de catre instanta de tutela

Aveti dreptate. Se desemneaza un curator, de catre instanta de tutela, in vederea reprezentarii bolnavului in actiunea de punere sub interdictie, hoarare care este necesara in vederea institurii tutelei, dupa care dispozitia de numire a curatorului inceteaza.
Va multumesc pentru raspunsul prompt!
Cred ca eu nu m-am exprimat corect si o sa va spun povestea de la capat: matusa mea, 65 ani, inregistrata cu probleme psihice, vrea sa vanda apartamentul proprietate personala unei nepoate care o ingrijeste dar consultand un notar a aflat ca nu poate sa il vanda decat daca are si o adeverinta ca este in deplinatatea facultatilor mintale. Exista o portita ca sa faca acest act? Tot pe forum mi-a raspuns cineva ca este nevoie de un tutore dar nu m-a lamurit ce inseamna tutore si nici care sunt variantele pentru ca, totusi matusa mea sa vanda apartamentul.
Mentionez ca, acum, este constienta, ca nu mai are caderi nervoase adica, cu alte cuvinte, este un om relativ normal.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Se numeste un curator.