Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Reevaluare mijloc fix
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Reevaluare mijloc fix

Buna ziua! Stimati colegi, as dori sa dezbatem o problema de fiscalitate legata de reevaluarea unui mijloc fix, si anume: in cazul in care am o cladire in activul unei societatii si o reevaluaez iar ulterior o vand...care sunt cheltuielile deductibile atat la amortizare cat si la vanzare?
Multumesc pentru atentie!
Potrivit prevederilor Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1.01.2007 sunt recunoscute din punct de vedere fiscal si rezultatele reevaluarilor contabile efectuate dupa data de 1.01.2004.

Astfel, in valoarea de intrare fiscala, ramasa neamortizata, se vor lua in calcul si reevaluarile contabile efectuate dupa data de 1.01.2007, precum si reevaluarile contabile efectuate in perioada 1.01.2004 - 31.12.2006, evidentiate in sold la data de 31.12.2006.

Nu se recupereaza pe calea amortizarii fiscale reevaluarile efectuate dupa data de 1.01.2004 la mijloacele fixe care la data reevaluarii nu mai aveau valoare fiscala neamortizata, respectiv aveau durata normala de functionare expirata si erau mentinute in functiune.

Exemplu:

SC Energoutilaj SA are in evidenta o constructie industriala, despre care se cunosc urmatoarele date:

La 31.12.2003:

valoarea de intrare actualizata la 31.12.2003, stabilita conform H.G. nr. 1.553/2003: 700.000 lei;
amortizare calculata: 150.000 lei;
durata normala de functionare ramasa: 40 de ani;
cota anuala de amortizare:
Ca = 100 = 2,5%

● amortizarea anuala, deductibila fiscal: Aa = 550.000 x 2,5% = 13.750 lei.

La 31.12.2005:

valoarea de intrare stabilita in urma reevaluarii contabile: 950.000 lei;
amortizare calculata: 177.500 lei;
valoare ramasa: 772.500 lei;
durata normala de functionare ramasa: 38 ani;
cota anuala de amortizare:
Ca = 100 = 2,63%

● amortizarea anuala: Aa = 772.500 x 2,63% = 20.317 lei, din care:

– amortizare deductibila fiscal: 13.750 lei;
– amortizare nedeductibila fiscal: 6.567 lei.
La 31.12.2006:

valoarea de intrare stabilita in urma reevaluarii contabile: 1.200.000 lei;
amortizarea calculata: 197.817 lei;
valoare ramasa: 1.002.183 lei;
durata normala de functionare ramasa: 37 ani;
cota anuala de amortizare:
Ca = 100 = 2,70%

● amortizarea anuala: Aa = 1.002.183 x 2,70% = 27.059 lei (deductibila fiscal).
Iti multumesc mult colega pentru un raspuns asa rapid...dar as dori sa stiu ce se intampla cu rezerva din reevaluare in cazul in care eu doresc sa vand cladirea ulterior reevaluarii ?
Apropos, stiu ca in O1752 La reguli privind reevaluarile 7.2.5.1 Reevaluarea imobilizarilor corporale, "Amortizarea calculată pentru imobilizările corporale astfel reevaluate se înregistrează în contabilitate începând cu data de 1 ianuarie anul următor celui pentru care s-a efectuat reevaluarea." Sa inteleg ca la cladirea reevaluata la data 01.09.2008 va trebui sa inregistrez amortizarea numai in 01.01.2009? Ce parare ai? Inca o data iti multumesc si sa ai o zi buna!
Prin vanzarea mijlocului fix nu se schimba destinatia rezervei realizate din reevaluare.Prin urmare aceasta nu se impoziteaza la vanzarea mijlocului fix. Si e oarecum logic, deoarece dif.din reevaluare se oglindeste in val.mijlocului fix, care va fi vandut la valoarea reevaluata.
Diferenta de reevaluare (surplusul) se impoziteaza doar in cazul lichidarii societatii, maj.capital, distribuire catrea asociati. La distribuire se va impozita atat ca imp.pe profit, cat si ca imp.dividend.
vezi ce spune Standardul Internaţional de Contabilitate nr. 16 (IAS 16) – Imobilizări corporale [ link extern ]
sau www.cafr.ro/servlet/DownloadForm?file=suport_curs/ias_16.doc
Buna seara,

Acum am vazut acest subiect si cred ca s-a scapat din vedere un aspect foarte important. Reevaluarile recunoscute de reglementarile contabile sunt cele efectuate la sfarsitul exercitiului financiar, in vederea prezentarii imobilizarilor in SFA la valoarea justa.

Orice alte reevaluari necesare in alte scopuri (fuziuni, divizari, obtinerea de finantari, achizitia sau vanzarea de intreprinderi si/sau transfer partial sau total de active etc), nu trebuie inregistrate in contabilitate.

In consecinta o reevaluare din sept.2008 ar trebui discutata cu evaluatorul autorizat si mutata la dec.2008, avand drept scop ceea ce este prevazut in reglementarea contabila, respectiv reflectarea corecta in SFA. Apoi, ar trebui sa se faca si declararea valorii revaluate la DITL, in vederea actualizarii bazei impozabile pentru imp.pe cladiri.

Atentie, daca societatea va inregistra ulterior vanzarii, pierderi care conduc la capitaluri proprii negative, din punct de vedere fiscal se poate considera ca s-a utilizat rezerva din reevaluare, iar impozitul pe profit devine scadent.

Mihaela
Mihaela Paun a scris:

Buna seara,

Acum am vazut acest subiect si cred ca s-a scapat din vedere un aspect foarte important. Reevaluarile recunoscute de reglementarile contabile sunt cele efectuate la sfarsitul exercitiului financiar, in vederea prezentarii imobilizarilor in SFA la valoarea justa.

Orice alte reevaluari necesare in alte scopuri (fuziuni, divizari, obtinerea de finantari, achizitia sau vanzarea de intreprinderi si/sau transfer partial sau total de active etc), nu trebuie inregistrate in contabilitate.

In consecinta o reevaluare din sept.2008 ar trebui discutata cu evaluatorul autorizat si mutata la dec.2008, avand drept scop ceea ce este prevazut in reglementarea contabila, respectiv reflectarea corecta in SFA. Apoi, ar trebui sa se faca si declararea valorii revaluate la DITL, in vederea actualizarii bazei impozabile pentru imp.pe cladiri.

Atentie, daca societatea va inregistra ulterior vanzarii, pierderi care conduc la capitaluri proprii negative, din punct de vedere fiscal se poate considera ca s-a utilizat rezerva din reevaluare, iar impozitul pe profit devine scadent.

Mihaela

Nu credeam ca se mai implica cineva...asa ca multumesc
Dar cand eu o vand peste valoarea reevaluata ...impozitul pe profit se calculeaza ca diferenta dintre valoarea de intrare si valoarea de vanzare, sau ca diferenta dintre valoarea justa si valoarea de vanzare?Multi isi pun problema asta considerand ca platesc impozit mai putin daca isi reevalueaza si apoi vand .Ce parere ai? Uite in codul fiscal apare:

Reguli generale
Art. 19. - (1) Profitul impozabil se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile si la care se adauga cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau in calcul si alte elemente similare veniturilor si cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.

Norme metodologice:
12. Veniturile si cheltuielile care se iau in calcul la stabilirea profitului impozabil sunt cele inregistrate in contabilitate potrivit reglementarilor contabile date in baza Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si orice alte elemente similare veniturilor si cheltuielilor, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile nedeductibile conform prevederilor art. 21 din Codul fiscal.
Exemple de elemente similare veniturilor:
- diferentele favorabile de curs valutar, rezultate in urma evaluarii creantelor si datoriilor in valuta, inregistrate in evidenta contabila in rezultatul reportat, ca urmare a retratarii sau transpunerii;
- rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.
Codul fiscal:
(5) Reducerea sau anularea oricarui provizion ori a rezervei care a fost anterior dedusa se include in veniturile impozabile, indiferent daca reducerea sau anularea este datorata modificarii destinatiei provizionului sau a rezervei, distribuirii provizionului sau rezervei catre participanti sub orice forma, lichidarii, divizarii, fuziunii contribuabilului sau oricarui alt motiv. Prevederile prezentului alineat nu se aplica daca un alt contribuabil preia un provizion sau o rezerva in legatura cu o divizare sau fuziune, reglementarile acestui articol aplicandu-se in continuare acelui provizion sau rezerva.

Si nu mai stiu ce sa fac cu ct 105 si 1065 dupa ce mijlocul fix nu mai este ... aici sunt in ceata .
Celelalte aspecte le-am inteles...a de precizat ca nu ma raportez la IAS-uri.
O zi buna ...si merci pentru raspuns.