Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum poate fi declarat municipiu un oras categoria II?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum poate fi declarat municipiu un oras categoria II?

Buna ziua,
Ce conditii trebuie indeplinite sau care sunt pasii de urmat pentru ca un oras categoria II sa fie declarat municipiu, sau oras categoria I?
Va multumesc.
aleko27, utilizator
aleko27 a scris:

Buna ziua,
Ce conditii trebuie indeplinite sau care sunt pasii de urmat pentru ca un oras categoria II sa fie declarat municipiu, sau oras categoria I?
Va multumesc.

Conform legislatiei din România un oraș trebuie să îndeplinească următoarele condiții, cantitative și calitative, minimale pentru a fi declarat municipiu:
1.Număr de locuitori - 40 000

2.Populația ocupată în activități neagricole - 85%

3.Dotarea locuințelor cu instalații de alimentare cu apă - 80%

4.Dotarea locuințelor cu baie și WC în locuință - 75%

5.Număr de paturi în spitale la 1000 de locuitori - 10

6.Număr de medici care revin la 1000 de locuitori - 2,3

7.Unități de învățământ-postliceal

8.Dotări culturale și sportive - săli de spectacol, eventual teatre, instituții muzicale, biblioteci publice, stadion, săli de sport

9.Locuri în hoteluri - 100

10.Străzi modernizate - 60%

11.Străzi cu rețele de distribuție a apei - 70%

12.Străzi cu conducte de canalizare - 60%

13.Epurarea apelor uzate - stație de epurare cu treaptă mecanică și biologică

14.Străzi cu rețele de hidranți exteriori pentru stingerea incendiilor - 70 %

15.Spații verzi (parcuri, grădini publice, scuaruri) - 15 m²/loc.

16.Depozit controlat de deșeuri, cu acces asigurat - parc public

Mai multe detalii in Legea nr.351 din 6 iulie 2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a IV-a Reţeaua de localităţi
[ link extern ]

sau

[ link extern ]