avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare suspendare cim

Buna ziua,am un salariat care a facut cerere cfp cu data de 31.10 pana la 02.11.,decizia de incetare a suspendarii o voi face cu data de 03.11(prima zi lucratoare) si tot in data de 3.11 salariatul a facut cerere de incetare a cim (acordul partilor).E corect sa trec in revisal interval suspendare 31.10-03.11 si incetare cim 3.11?
Decizia de suspendare e corect sa se emita la data cand a venit salariatul sa aduca cererea respectiv 28.10. si eu sa inregistrez suspendarea in revisal pe 3.11?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:29, 3 Noiembrie 2011
1. suspendare c.i.m. 31.10 - 02.11.2011
2. incetare suspendare c.i.m. 02.11.2011
3. incetare c.i.m. 03.11.2011
va multumesc asa am facut insa cred ca nu era gresit nici cum spusesem doar ca la raport pe salariat arata cam ciudat pe 3.11 si suspendat si incetat.

...
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2011
alexandra24, utilizator
alexandra24 a scris:

va multumesc asa am facut insa cred ca nu era gresit nici cum spusesem doar ca la raport pe salariat arata cam ciudat pe 3.11 si suspendat si incetat.


Arăta asa, intrucat ati trecut data de 03.11 ca data a incetarii suspendarii , dar si ca data a incetarii c.i.m. ..
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
dar era gresit?oricum cred ca si incetarea suspendarii ca si data de incetare cim pot fi subiectul unei lungi discutii de ex eu consider data incetarii cim este prima zi nelucrata a salariatului insa aici la incetarea suspendarii am trecut 2.11 sfarsit/incetare si 3 incetare cim-dar daca aveam o zi trebuia sa trec interval de 2 date...
alexandra24 a scris:

dar era gresit?oricum cred ca si incetarea suspendarii ca si data de incetare cim pot fi subiectul unei lungi discutii de ex eu consider data incetarii cim este prima zi nelucrata a salariatului insa aici la incetarea suspendarii am trecut 2.11 sfarsit/incetare si 3 incetare cim-dar daca aveam o zi trebuia sa trec interval de 2 date...


Daca aveti si o baza legala a sustinerii dvs se poate discuta cu privire la data incetarii ce fel de zi poate fi ... :-/

Alte discuții în legătură

Revisal data incetare ana_abo ana_abo [u]Referitor la incetarea CIM[/u]: daca de exemplu pe decizie se scrie ...incepand cu data de 11.05.2012 atunci operarea incetarii in revisal se face pe 11, ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca pitirut pitirut Buna ziua! daca am un angajat cu contract de munca suspendat,pe 2 ani, fiind in crestere copil, iar ziua incetarii suspendarii este 05.11.2011(si e ... (vezi toată discuția)
Decizia incetare suspendare cim soucadan soucadan Buna ziua, in urma solicitarii unui salariat de acordare CFS se emite decizia de suspendare a CIM si se opereaza in REVISAL, intrebarea este, mai trebuie emisa ... (vezi toată discuția)