Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL DATA INCETARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL DATA INCETARE

Referitor la incetarea CIM: daca de exemplu pe decizie se scrie ...incepand cu data de 11.05.2012 atunci operarea incetarii in revisal se face pe 11, transmiterea pe 11 iar salariatul este inca la munca in acea zi. Corect?
Nu. Salariatul incepand cu acea data nu mai e pontat.
Nu scrie nicaieri ca ziua incetarii raportului de munca este zi nelucratoare ...
Daca e sa o luam logic asa e, cim poate inceta si dupa orele de program, dar eu am avrut vreo 2 inspectori care au accentuat ca in momentul in care se face decizia de incetare salariatul nu mai trebuie pontat. Ce sa zic...practica ne omoara...
coca_lb, utilizator
Bine dar ca sa fie corect in sensul ca vineri(11) e la munca si de luni(14) nu mai vine ce data se scrie pe decizie? 14? se transmite revisal vineri cu data incetarii 14?

Scuze, dar vreau sa fie bine facut totul!
Nu am avut probleme de acest gen, avand in vedere ca se poate indica oricand principiul de drept : Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.

Care este data incetarii raportului de munca, aceea este data transmiterii revisalului ...daca data incetarii este 11.05..transmiterea se face in data de 11.05.