Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura Cabinet Medical Individual
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura Cabinet Medical Individual

Buna ziua,
Cand este obligat un CMI sa emita factura fiscala?
Multumesc anticipat pt raspunsuri,
Avand in vedere ca nu are obligatia sa utilizeze casa de marcat, pentru toate serviciile prestate un CMI trebuie sa emita factura.
Si chitanta neaparat pentru serviciile pe care le prestati.

Il completez pe colegul meu Iulian, si adaug ca se intocmesc bonuri de consum pentru scaderea din gestiune a materialelor folosite, fisa de calcul la bunuri imobilizate, liste de inventar ale materialelor folosite si ale celor ramase in stoc, precum si ale medicamentelelor aflate in regimul de urgenta sanitara care nu trebuie sa depaseasca termenele de valabilitate. Aceste consumuri si liste sunt solicitate de inspectorii de la C.A.S in momentul controlului.
va multumesc frumos pt raspunsuri