Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acte normative in materia pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acte normative in materia pensiilor

1) Care erau actele normative care ajutau la punerea in aplicare a L19/2000 (privitoare la pensii)?
2) Exista inainte de adoptarea L 263/2010 (privitoare la pensii) un model standard de adeverinta care folosea la reducerea varstei de pensionare datorita conditiilor deosebite (nu la calculul cuantumului de pensie)?Daca da, in ce act normativ era editat acest model de adeverinta?
1. Ordinul nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

2. Ordinul nr. 590/2008 pentru aprobarea Procedurii privind modul de intocmire si eliberare a adeverintelor prin care se atesta activitatea desfasurata in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca.
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc! Dar L 19/2000 s-a aplicat pana in 2010 si Procedura din 15.09.2008 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 665 din 24/09/2008 privind modul de intocmire si eliberare a adeverintelor prin care se atesta activitatea desfasurata in locurile de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, necesare stabilirii si/sau modificarii drepturilor de pensie in conformitate cu prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare prevede la pct. 1." Cererile prin care persoanele interesate solicita eliberarea adeverintelor prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se depun la angajatori sau la detinatorii arhivelor acestora, dupa caz.".
In consecinta, intrebarea mea este: CARE ERA MODELUL STANDARD DE ADEVERINTA FOLOSIT LA REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE (nu la calculul cuantumului de pensie) DATORITA CONDITIILOR DEOSEBITE, PT. PERIOADELE LUCRATE DUPA 01 APRILIE 2001 SI PANA LA APARITIA LEGII NOI (in 2010)?
~ Conținut șters la cerere ~