avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recidiva - conducere in stare de ebrietate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recidiva - conducere in stare de ebrietate

Buna seara.
Am un prieten care acum aproximativ 3 ani de zile a condus in stare de ebrietate... dupa judecata a primit pedeapsa de inchisoare 1 an cu suspendare.
Aceeasi stare de ebrietate l-a dus la o noua pedeapsa (de data asta stare de ebrietate, fara carnet de conducere) de 1 an si 2 luni. Tinand cont de suspendare, ar avea de executat 2 ani si 2 luni de inchisoare. E ceva de facut in acest caz?
(nu vreau sa il judecati si dumneavoastra, asa cum nici nu vreau sa il disculp... merita orice pedeapsa, dar, inchisoarea NU).
A facut recurs... i s-a aprobat. Exista vreo cale, legala, de a evita pedeapsa cu inchisoare?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 15:20, 31 Octombrie 2008
Cum i s-a aprobat recursul ? In recurs, trebuia sa se pronunte o solutie. Care este acea solutie?:hm:
Din pacate, nu prea. Daca a trecut si de recurs...
probabil nu m-am facut inteles... s-a terminat procesul, s-a dat o sentinta. Intr-o luna incepe recursul...
Este foarte greu sa spun aici daca mai are sau nu vreo sansa fara sa vad dosarul.
Vorbind ipotetic, nu prea are sanse. Este recidiva, trebuie sa execute si pedeapsa anterioara, cea de-a doua pedeapsa nu este foarte mare.
In plus, este considerat si un pericol, pentru ca "persevereaza".
Angajati un avocat, poate cine stie, mai gaseste o portita dupa ce studiaza dosarul.
floriancristian a scris:

Buna seara.
Am un prieten care acum aproximativ 3 ani de zile a condus in stare de ebrietate... dupa judecata a primit pedeapsa de inchisoare 1 an cu suspendare.
Aceeasi stare de ebrietate l-a dus la o noua pedeapsa (de data asta stare de ebrietate, fara carnet de conducere) de 1 an si 2 luni. Tinand cont de suspendare, ar avea de executat 2 ani si 2 luni de inchisoare. E ceva de facut in acest caz?
(nu vreau sa il judecati si dumneavoastra, asa cum nici nu vreau sa il disculp... merita orice pedeapsa, dar, inchisoarea NU).
A facut recurs... i s-a aprobat. Exista vreo cale, legala, de a evita pedeapsa cu inchisoare?
Va multumesc anticipat.


Eu nu judec , dar este viata unor oameni pusa in pericol. Ca sa conduci in stare de ebrietate mi se pare a fi inconstient :hammer:sau o faci constient:hammer::-/

Alte discuții în legătură

Inselaciune-alcool animacikaa animacikaa daca sunt in termen de incercare (condamnat pt inselaciune) si in perioada de incercare sunt prins conducand masina in stare de ebrietate voi fi condamnat ca ... (vezi toată discuția)
Recurs - explicatie sentinta geo-vem geo-vem Dispus rejudecarea Solutia pe scurt: Respinge ca nefondate cererile formulate de recurentul parte vătămată şi civilă M.N. şi recurentul inculpat D.S ... (vezi toată discuția)
Termen de incercare MihaiIancu MihaiIancu Buna ziua ! am si eu o nelamurire si va multumesc anticipat pentru raspunsuri..se poate da pedeapsa cu executare dupa terminarea termenului de incercare ? sau ... (vezi toată discuția)