Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar

Buna seara
Am o problema daca ma poate ajuta cineva
Am efectuat o achizitie intracomunitara si degeaba am transmis cod valid
de tva furnizorului mi-au facturat cu tva
Sunt platitor de tva trimestrial,acum nu stiu trebuie sa depun declaratia 092
sa devin platitor de tva lunar?
Cum operez in contabilitate si in declaratia tva ?
Este vorba de 2000 ron si furnizorul mi-a transmis ca pt asa suma mica
ei nu schimba programul de facturare care automat calculeaza si tva
Va rog daca poate cineva sa-mi spuna o parere cum sa fac
Multumesc frumos
daca firma dvs. este inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari, iar livrarea a fost taxata in tara furnizorului, atunci nu se considera ca ati efectuat o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in romania si prin urmare perioada fiscala ramane trimestrul.
includeti tva achitata in costul bunurilor, fiind nerecuperabila in romania, iar in decont declarati achizitia la rd. 24
In randul 24 sau 24.1?
Daca trebuie trecut in randul 24 nu trebuie sa depun nici declaratia 390?
Multumesc anticipat