Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nu am nici un venit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nu am nici un venit

In cazul in care tatal care plateste pensia alimentara , nu are un venit stabil , nu lucreaza nicaieri , este si bolnav(nu este pensionat pe caz de boala) , ce prevede legea in acest caz. Va multumesc
Pensia se va stabili la nivelul salariului minim brut pe economie, in aceasta situatie.
Este inadmisibil , salariu minim brut este de 5.4 mil , nu castig atat(am venit 0 traiesc din pensia unui parinte , care este de 400 ron , doua persoane) ,ar trebui sa fie o solutie la aceasta problema.
Titularul pensiei de întreţinere este copilul, interesele acestuia reprezintă prioritatea, el fiind cel ale cărui interese le protejează legea. În nici un caz nevoile minime ale minorilor nu pot fi afectate de inactivitatea, pasivitatea părintelui.

Nu cred ca exista o alta solutie ...
minor la 20 ani sau 26 , starea materiala a lui este foarte buna in comparatie cu a mea(am facut 2 operatii de tumoara , nu se stie cate mai fac), nu este normal , legea ar trebuie sa faca diferenta , va rog sa-mi dati denumirea exacta a legiilor. Va multumesc
Pai are 20 sau 26 de ani?