avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate lucrarea de licenta
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

lucrarea de licenta

buna ziua,
vreau sa-mi fac lucrarea de licenta in dreptul familiei cu tema-"drepturile si indatoririle parintesti la cresterea si ocrotirea copilului minor",daca imi poate recomanda cineva ceva carti care m-ar putea ajuta mi-ar fi de mare ajutor,si orice alta informatie,
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mmmmela , utilizator 22:31, 10 Noiembrie 2011
Cel mai bine este sa discutati cu coordonatorul de lucrare, mai ales pentru ca, legislatia in materiel s-a modificat incepand cu 01.10.2011.
Este bine sa mergeti in librariile juridice, chiar si online, si sa cautati tratate despre tema dvs.
multumesc de raspuns,
cu respect,
mela
mmmmela a scris:

buna ziua,
vreau sa-mi fac lucrarea de licenta in dreptul familiei cu tema-"drepturile si indatoririle parintesti la cresterea si ocrotirea copilului minor",daca imi poate recomanda cineva ceva carti care m-ar putea ajuta mi-ar fi de mare ajutor,si orice alta informatie,
va multumesc!


In primul rand,de studiat Titlul IV al Cartii a II-a din Noul Cod Civil,unde este reglementata Autoritatea parinteasca.
Ar mai fi si cartea semnata de Emese Florian - Dreptul familiei in reglementarea Noului Cod Civil. Editia a IV-a
sau
Alin-Gheorghe Gavrilescu - Drepturile si obligatiile parintesti. Drept roman si drept comparat
(o lucrare aparuta inainte de 1 Oct. deci nu cred ca este actualizata dupa codul nou).

Dar asa cum v-a sfatuit si d-na avocat, mai bine este sa discutati cu profesorul coordonator. Este cel mai in masura sa va sfatuiasca in privinta bibliografiei.
multumesc mult de ajutor,
cu respect,
Mela

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei Zgabel Zgabel buna ziua va rog, unde pot gasi mai multe informatii despre ,,protectia speciala a copilului lipsit de ocrotire parinteasca\"? ceva de genul:-importanta ... (vezi toată discuția)
Exercitare autoritate parinteasca in comun ionut979 ionut979 buna ziua. am divortat in decembrie 2010. sentinta este definitiva si irevocabila. copilul minor a fost incredintat fostei sotii. acum cu intrarea in vigoare a ... (vezi toată discuția)
Lucrare de licenta: contractul de antrepriza BogdanLupu BogdanLupu Buna seara, Am urmatorul titlu: Contractul de antepriza. Indrumatorul meu, un profesor si un judecator extraordinar mi-a pus in sarcina sa fac si niste ... (vezi toată discuția)