Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 184 aliniatul 2 si 4
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 184 aliniatul 2 si 4

buna seara, in anul 2007 in februarie am avut un accident soldat cu vatamare corporala din culpa , am fost incadrat la art 184 2 si 4 , partea vatamata are un certificat de 80 de zile, luna viitoare am fixata prima infatisare la tribunal , daca ma impac cu el si isi retrage plangere se inchide totul?? daca nu reusesc sa ma impac cu el ce sentinata o sa am , cat timp nu o sa mai pot da de permis, asigurarea ar trebui sa asigure daunele morale si spitalizare??
va multumesc!
ar fi mai bine sa va impacati pentru ca altfel va incadrati la vatamare corporala grava din culpa si sunteti pasibil de executarea pedepsei inchisorii in plus se poate constitui parte civila si va poate cere daune materiale+morale in afara cheltuielilor de spitalizare si asigurarea nu acopera
ms mult pt raspuns , daca ma impac cu el se inchide dosarul si as primi permisul inapoi ???
am trimis un email acum ceva timp la firma la care aveam asig atunci si a zis ca se aplica Ordinul CSA nr. 113.133/2006 care era valabil in 2007 si pt despagubiri am gasit acest paragraf

Art. 51. - La stabilirea despagubirilor pe baza conventiei dintre asigurati, persoanele prejudiciate si asiguratori, in cazul vatamarii corporale sau al decesului unor persoane, se au in vedere urmatoarele:
1. in caz de vatamare corporala:
a) diferenta dintre veniturile nete ale persoanei vatamate, probate cu documente fiscale, si indemnizatia primita din fondurile persoanei juridice sau fizice la care salariatul isi desfasoara activitatea si/sau, dupa caz, din fondurile bugetului asigurarilor sociale de stat, pe perioada spitalizarii si a concediului medical;
b) venitul mediu lunar net realizat din activitati desfasurate de persoana vatamata, probat cu documente justificative, in cazul persoanelor care nu au calitatea de salariat;
c) salariul de baza minim brut pe economie, in cazul persoanelor pagubite aflate la data producerii accidentului in ultimul an de studii sau de calificare;
d) eventualele cheltuieli prilejuite de accident - cheltuieli cu transportul persoanei accidentate, cu tratamentul, spitalizarea, pentru recuperare, pentru proteze, pentru alimentatie suplimentara, conform prescriptiilor medicale, probate cu documente justificative, si care nu sunt suportate din fondurile de asigurari sociale prevazute de reglementarile in vigoare;
e) cheltuielile cu ingrijitori pe perioada incapacitatii de munca, daca prin certificatul medical se recomanda acest lucru, insa nu mai mult decat salariul de baza minim brut pe economie;
f) daunele morale: in conformitate cu legislatia si jurisprudenta din Romania;
Pai daca dvs posedati permis de conducere depinde cum apreciaza cei dela politia rutiera dar puteti contesta masura daca nu ati avut permis si ati condus fara a poseda permis este mai grav este infractiune separata si intra in concurs cu vatamarea,puteti sa scapati de vatamare dar ramaneti cu infractiunea de conducere fara permis pt care trb sa raspundeti,depinde ce va hotari instanta
si ultimul punct f) l ati citit cu atentie,stiti ca in penal nu se plateste taxa de timbru pot sa cer oricat,stiti ca dc ramane cu o infirmitate permanenta in urma accidentului despagubirile sunt f mari?In orice caz se apreciaza de la caz la caz