Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie ajunsa la Finante dupa 4 ani, a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie ajunsa la Finante dupa 4 ani, a intervenit prescriptia?

am aflat de la finante ca am de plata o amenda pt viteza pe dn1 la Barcanesti Prahova.
problema e ca fapta a fost savarsita la 2 ian 2007!
procesul verbal a fost emis la 15 apr 2007.
la finante a ajuns acum.
1-este prescrisa cumva? si daca DA, ce trebuie sa fac sa fie radiata din evidentele lor?
2-eu stiu ca mi-am platit toate amenzile prin cec dar nu mai gasesc dovezile.
voi merge si la cec sa vad daca au evidenta platilor mele.
mergeti la CEC si daca se gaseste dovada platii atunci le comunicati si celor de la finante pentru a opera plata...
daca nu, va puteti adresa in instanta facand contestatie
Din momentul in care nu mai detii chitanta esti bun de plata .
1- incepand de anul trecut nu se mai prescriu amenzi ci ce transforma in munca in folosul comunitatii de catre primaria unde sunteti arondat.
2- daca aveti ceva pile poate veti primi o copie a chitantei in rest nu prea cred ca te vei lipi, in cazul in care nu rezolvi nimic e bine sa platesti sa nu ajungi sa lucrezi cu benefeciarii legii 416 adica cei ce beneficiaza de ajutorul social.
In mod normal ar trebui sa gasiti la CEC in baza de date copia chitante cu care ati platit pt ca amenzile de circulatie nu se mai prescriu si va veti lovi permanent de aceasta problema de fiecare data cand veti avea nevoie de o adresa de la ANFP locala.
Am avut amenzi pe DN1 care tineau de IPJ Ilfov, am platit la CEC si le-am dus dovada.
Azi voi incerca sa obtin copia de la CEC.
Am fost vineri la CEC si mi-au cerut 50 ron pentru obtinerea copiei iar amenda din 2007 e de 66 ron. Parca s-au tampit cu totii. Trebuie sa caut in alta parte pentru ca stiu precis ca am platit-o!