avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie ajunsa la Finante dupa 4 ani, a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie ajunsa la Finante dupa 4 ani, a intervenit prescriptia?

am aflat de la finante ca am de plata o amenda pt viteza pe dn1 la Barcanesti Prahova.
problema e ca fapta a fost savarsita la 2 ian 2007!
procesul verbal a fost emis la 15 apr 2007.
la finante a ajuns acum.
1-este prescrisa cumva? si daca DA, ce trebuie sa fac sa fie radiata din evidentele lor?
2-eu stiu ca mi-am platit toate amenzile prin cec dar nu mai gasesc dovezile.
voi merge si la cec sa vad daca au evidenta platilor mele.
Cel mai recent răspuns: rodica_post , utilizator 12:27, 16 Noiembrie 2011
mergeti la CEC si daca se gaseste dovada platii atunci le comunicati si celor de la finante pentru a opera plata...
daca nu, va puteti adresa in instanta facand contestatie
Din momentul in care nu mai detii chitanta esti bun de plata .
1- incepand de anul trecut nu se mai prescriu amenzi ci ce transforma in munca in folosul comunitatii de catre primaria unde sunteti arondat.
2- daca aveti ceva pile poate veti primi o copie a chitantei in rest nu prea cred ca te vei lipi, in cazul in care nu rezolvi nimic e bine sa platesti sa nu ajungi sa lucrezi cu benefeciarii legii 416 adica cei ce beneficiaza de ajutorul social.
In mod normal ar trebui sa gasiti la CEC in baza de date copia chitante cu care ati platit pt ca amenzile de circulatie nu se mai prescriu si va veti lovi permanent de aceasta problema de fiecare data cand veti avea nevoie de o adresa de la ANFP locala.
Am avut amenzi pe DN1 care tineau de IPJ Ilfov, am platit la CEC si le-am dus dovada.
Azi voi incerca sa obtin copia de la CEC.
Am fost vineri la CEC si mi-au cerut 50 ron pentru obtinerea copiei iar amenda din 2007 e de 66 ron. Parca s-au tampit cu totii. Trebuie sa caut in alta parte pentru ca stiu precis ca am platit-o!

Alte discuții în legătură

Amenda de circulatie platita figureaza in evidentele primariei Georgian3 Georgian3 Buna ziua, In 2008 am avut un eveniment rutier, in urma caruia am fost amendat de politie cu suma de 200 ron. In termenul legal am platit la CEC 50% din ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie OpraM OpraM Buna Ziua, Am primit o amenda de circulatie pentru depasire viteza in localitate pe raza unei comune obscure \\"Apoldu de Jos\\" Jud. SIBIU . Din nefericire ... (vezi toată discuția)
Amenda platita la agentul de circulatie in 2011, executare silita in 2015 - heeelp luc1kws luc1kws Buna ziua, va cer ajutorul legat de o amenda achitata la agentul de circulatie in Prahova, in 2011. atunci stiu ca agentul mi-a spus ca nu mai e necesar sa ... (vezi toată discuția)