Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajatorul nu plateste concediul prenatal si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajatorul nu plateste concediul prenatal si concediul postnatal

Buna ziua! Vroiam sa va intreb daca angajatorul nu plateste concediul pre-postnatal prevazut de lege, acel de 126 zile, ce este de facut???
Faceti reclamatie la casa de asigurari de sanatate din zona teritoriala a angajatorului.Refuzul la plata a indemnizatiilor constituie contraventie

OUG 158/2005 cu modificari
CAP. 8
Contravenţii
ART. 47
(1) Constituie contravenţii faptele săvârşite prin încălcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi
(4).
(2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor
prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor

ART. 48
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la alin. (1) şi (2), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 36. - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:
a) angajator, cel mai târziu odatã cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivã, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;
Art. 47
....
(2) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, sãvârşite prin încãlcarea obligaţiilor prevãzute la art. 36 alin.(3):
a) refuzul nejustificat de platã a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronatã a indemnizaţiilor;
Art. 48. - (1) Contravenţiile prevãzute la art. 47 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la alin. (1) şi (2), cu amendã de la 2.500 lei la 5.000 lei;
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevãzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzãtoare se fac de cãtre organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurãri de sãnãtate.

2. Asadar sesizati urgent Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sa aplice legea, sa-l sanctioneze pe angajator si sa-l oblige sa va plateasca indemnizatiile de concediu medical.

3. Mai ales ca indemnizatia pentru concediul de maternitate se suporta integral de CJAS.
Fac o mica precizare cu mult respect pentru d-nul Tudor Valeriu.
Casele de asigurari de sanatate pot constata contraventia si aplica sanctiunea angajatorului care nu plateste indemnizatiile de concedii medicale, insa nu-l poate si obliga sau constrange.
Mai departe, litigiile se solutioneaza de catre instantele judecatoresti.
OUG 158/2005
ART. 52
Litigiile care au ca obiect modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor prevăzute de
prezenta ordonanţă de urgenţă se soluţionează de către instanţele judecătoreşti competente,
potrivit jurisdicţiei asigurărilor sociale.