avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PERIOADA DE PROBA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PERIOADA DE PROBA

Buna ziua,va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu perioada de proba a angajatilor:am multi angajati care sunt muncitori necalificati,as dori sa imi spuneti care este perioada de proba pt acestia, caci eu am gasit ca pt muncitorii necalificati perioada de proba este de 5 zile lucratoare, nu este de 90 zile calendaristice ca pt functiile de executie.Poate sa imi spuna cineva va rog,care este de fapt perioada de proba pt. acestia?Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:26, 11 Noiembrie 2011
daca au incheiat contract de munca pe perioada nederminata, durata perioadei de probe este 90 de zile.
5 zile lucratoare este perioada de proba pentru o durata a contractului individual de munca mai mica de 3 luni
Arion Ramona a scris:

Buna ziua,va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu perioada de proba a angajatilor:am multi angajati care sunt muncitori necalificati,as dori sa imi spuneti care este perioada de proba pt acestia, caci eu am gasit ca pt muncitorii necalificati perioada de proba este de 5 zile lucratoare, nu este de 90 zile calendaristice ca pt functiile de executie.Poate sa imi spuna cineva va rog,care este de fapt perioada de proba pt. acestia?Va multumesc anticipat


1. pentru contractele incheiate pe durata nedeterminata ....... se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie

2. pentru contractele incheiate pe durata determinata ... perioada de probă, care nu va depăşi:
a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de proba enache dorina enache dorina as dori sa stiu cate zile are perioada de proba legal (vezi toată discuția)
Perioada de proba CARLAN NELI CARLAN NELI Am o intrebare. S-a schimbat intre timp numarul de zile la "perioada de proba"din contractul individual de munca. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Perioada de proba pt muncitorii necalificati delia25 delia25 Conform noului cod al muncii muncitorii necalificati ce perioada de proba vor avea? Multumesc. (vezi toată discuția)