Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Legalitatea preþului de 0,315 lei
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Legalitatea preþului de 0,315 lei

Conform Constituţiei, moneda naţională a Romaniei este leul, iar subdiviziunea acestuia, banul.
În aceste condiţii, este legal preţul de 0,315 lei, prevăzut în H.G. nt.889/2011?
In principiu este legal, pentru ca e vorba de limita valorii zilnice, nu de o suma fixa. (E ca si cum ar zice maxim 0,31 inclusiv, desi nu vad de ce nu s-au exprimat chiar asa.)
De asemenea, nu stiu sa se specifice undeva ca pentru subdiviziune (respectiv banul) este obligata folosirea unei valori intregi.
Daca mai sunt si alte pareri va invit sa le spuneti.