avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca terenul nu e total ingradit si vecinii intra pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca terenul nu e total ingradit si vecinii intra pe el abuziv e tulburare posesie ?

am cumparat un teren si acum am certuri cu vecinii care sant si fostii proprietari, fiindca ei nu si-au primit toti banii.
vanzarea sa facut pe baza de procuranotariala si nepotu x a fugit cu banii.
terenul meu este in continuarea casei lor , deci s-a facut divizare.
acum vecinii vin cu paru la mine de fiecare data cand ma duc acolo si ma scot afara de pe teren.
am facut plangere politie si politia mi-a spus ca nu-i poate incadra la tulburare posesie ci doar sa le dea amenda de injurii si amenintare ? ? ?
de ce nu tulburare posesie ?
ce trebuie sa fac ca sa fie ceva mai serios ... tulburare de posesie... fiindca amenda politiei nu o sa-i sperie prea tare
ce pot sa fac fiindca nu am muschi ca sa-i iau cu paru de pe terenul meu...

mersi fain
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
maxx33, utilizator
Cel mai recent răspuns: maxx33 , utilizator 19:38, 13 Noiembrie 2011
In speta,exista contract de vanzare cumparare?
da este totul absolut legal. facuta dezmembrare/ refacut cadastru / procura vanzare / extaras fiscal / extras carte funciara / act notarial vanzare cump / intabulat / pus pe rol fisc/ primarie...
Mergeti cu executor si topo/cadastrist sa puna tarusi si sfori. Apoi, puteti vorbi de tulburare de posesie.
alexchiciu a scris:

Mergeti cu executor si topo/cadastrist sa puna tarusi si sfori. Apoi, puteti vorbi de tulburare de posesie.


Intr-adevar ,asa este .
la executor am fost si imi zice ca actul notarial nu este titlu executoriu ??? si ca tre sa fac actiune de punere in posesie...? intradevar era o cucoana cam tinerica dar nu cred eu ca nu a vrut banii mei...
deci care e adevarul ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tulburare posesie ? ajutor va rog !!!! maxx33 maxx33 - acum 2 saptamani am cumparat un teren pe baza de procura. - totul ok , am facut actele notariale, l-am intabulat, verificat procura, pus pe rol, etc. - ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. dacă nu sunt mulțumită de masaratoarea din teren, ... IOANA1972 IOANA1972 Bună ziua. Dacă nu sunt mulțumită de masaratoarea din teren, făcută de un executor judecătoresc respectiv inginer, pot solicita alta cu alt executor? (vezi toată discuția)
Ajutor ! cum intru pe terenul meu ? maxx33 maxx33 1. Am cumparat 1100 mp teren intravilan acum 2 saptamani de la un nene ''nepot'' care avea o procura notariala in vederea vanzarii explicite a terenului din ... (vezi toată discuția)