Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca terenul nu e total ingradit si vecinii intra pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca terenul nu e total ingradit si vecinii intra pe el abuziv e tulburare posesie ?

am cumparat un teren si acum am certuri cu vecinii care sant si fostii proprietari, fiindca ei nu si-au primit toti banii.
vanzarea sa facut pe baza de procuranotariala si nepotu x a fugit cu banii.
terenul meu este in continuarea casei lor , deci s-a facut divizare.
acum vecinii vin cu paru la mine de fiecare data cand ma duc acolo si ma scot afara de pe teren.
am facut plangere politie si politia mi-a spus ca nu-i poate incadra la tulburare posesie ci doar sa le dea amenda de injurii si amenintare ? ? ?
de ce nu tulburare posesie ?
ce trebuie sa fac ca sa fie ceva mai serios ... tulburare de posesie... fiindca amenda politiei nu o sa-i sperie prea tare
ce pot sa fac fiindca nu am muschi ca sa-i iau cu paru de pe terenul meu...

mersi fain
maxx33, utilizator
In speta,exista contract de vanzare cumparare?
da este totul absolut legal. facuta dezmembrare/ refacut cadastru / procura vanzare / extaras fiscal / extras carte funciara / act notarial vanzare cump / intabulat / pus pe rol fisc/ primarie...
Mergeti cu executor si topo/cadastrist sa puna tarusi si sfori. Apoi, puteti vorbi de tulburare de posesie.
alexchiciu a scris:

Mergeti cu executor si topo/cadastrist sa puna tarusi si sfori. Apoi, puteti vorbi de tulburare de posesie.

Intr-adevar ,asa este .
la executor am fost si imi zice ca actul notarial nu este titlu executoriu ??? si ca tre sa fac actiune de punere in posesie...? intradevar era o cucoana cam tinerica dar nu cred eu ca nu a vrut banii mei...
deci care e adevarul ?