Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere rosii expirate - Cazul stagneaza de 4 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere rosii expirate - Cazul stagneaza de 4 luni

Buna ziua,
Cu 4 luni in urma am fost oprit de un echipaj de politie in timp ce circulam pe un drum public cu numere roşii expirate (de 2 zile).Permisul s-a ridicat, s-a întocmit proces verbal, etc... tot tacâmul... Mi-au dat si o dovada pe care mi-au prelungit-o de câteva ori dar acum refuza sa o mai prelungească.

In principiu sunt de acord cu faptul ca momentan se aplica prezumţia de nevinovăţie (nu ispăşesc pedeapsa oricare o fi ea) si ca permisul nu s-a mai prelungit din motiv "preventiv"

Problema e ca au trecut 4 luni si nimic nu se întâmpla...#-o si m-am cam saturat si nu mi se pare normal

Întrebările ar fi:
1. Ce pot face eu, fără avocat, pentru a şti in ce stadiu este cazul meu?
2. Care este termenul legal de procesare a acestor dosare/cazuri din partea Politiei?
3. Care este termenul legal de procesare a acestor dosare/cazuri din partea Parchetului.?
.... cu judecata mea ar trebui sa fie nişte termene.
4. Care sunt etapele într-un caz ca acesta?

Mulţumesc!
In situatia dvs. daca nu doriti sa fiti reprezentat de un avocat, desi situatia o impune, va trebuii sa depuneti o cerere la unitatea de parchet care supravegheaza dosarul respectiv, in care solicitati prelungirea dovezii provizorii precum si comunicarea stadiului cercetarilor. Legal, permisul dvs. trebuia sa fie prelungit..
Nu exista asemenea termene legale pentru solutionarea lucrarilor penale.
Etape: 1 actele premergatoare inceperii urmaririi penale: organele de cercetare penala ale politiei desfasoara activitati in vederea strangerii probelor;
2. daca exista indicii temeinice ca s-au savarsit infractiuni, la propunerea politiei procurorul dispune prin pv inceperea urmaririi penale;
3 politia va audiaza in calitate de invinuit si intocmeste referatul de terminare a urmaririi penale cu propunerea corespunzatoare;
4. procurorul va aduce la cunostinta materialul si dupa caz intocmeste rechizitoriul prin care va trimite in instanta de judecata sau dispune scoaterea de sub urmarire penala cu aplicarea prevederilor art 18 ind.1 CPP, cu aplicarea unei amenzi.
5. In instanta de judecata, judecatorul administraze probele propuse de dvs., si dispune condamnarea dvs.sau in functie de probele administrate scoaterea de sub urmarire penala simpla sau cu aplicarea unei amenzi penale (care se trece in cazier).
Sfat prietenesc: apeleaza la un avocat.

Mulţumesc mult pentru răspunsul detaliat!

Acu' am o idee in ce direcţie sa o iau.

O zi buna.
imi pare rau sa va spun dar sunteti cam pe langa subiect.sunt in aceasi situatie, am fost la procuratura mi-au spus clar pt aceasta "infractiune" nu se da prelungirea dovezii.Apoi in legatura cu solutionarea lucrarilor penale....sa stiti ca aceasta nu e o fapta penala, lucru adus la cunostinta mea de catre serv. cercetari penale de la politie.Acum daca dl avocat stie mai bine...bineinteles ca pe acest forum cel mai intalnit sfat e sa apelezi la un avocat.....ca doar n-o sa zica stai linistit ca-si dau seama si aia de la politie si procuratura ca nu ai dat in cap la nimeni.
Stimate domn,
Parerea mea este ca daca nu ai studii juridice sa nu te apuci sa dai sfaturi pe acest site specializat in domeniu.
Citeste mai jos, fapta este considerata infractiune. Intotdeauna politia spune sa stai linistit, pentru a nu fi ei deranjati de avocati, iar apoi te trezesti cu cazier. Experienta mea in domeniu depaseste 10 ani, iar in situatia de mai jos unele sectii de politie rutiera retine chiar 2 infractiuni, respectiv, conducere auto neinmatriculat (pentru ca acel autoturism daca avea numere rosii expirate acel auto este neinmatriculat) si respectiv conducere cu numere false (pentru ca, calculatorul in mod automat aloca acele numere altui detinator, chiar daca nu au fost predate fizic placutele, aceste se reconstruiesc).
In ordonanta 195, privind circulatia pe drumurile publice, fapta este incadrata ca infractiune.
Art.85. - (1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu număr fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărui plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulaţie în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.
Iar dovada se prelungeste pana la solutionarea definitiva a cazului, pana cand faptuitorul/invinuitul/inculpatul este presupus nevinovat. Adrian Cavescu 0721237430
1.nu avea cum sa primeasca altcineva acele nr. pt ca de ex aveam nr 65000, si numaratoarea reincepe abia la 99999
2.nu era autovehicul neimatriculat, avea autorizatia de circulatie provizorie expirata, ceea ce inseamna altceva.(lucru mentionat si de politist in PV, nu a scris conducea auto neinmatriculat sau cu nr fals, ci a scris conducea auto cu autoriz. prov. de circ. exp) neinmatriculat era daca nu aveam nici un fel de nr. Eu oricand in baza nr pe care il aveam puteam fi identificat de catre politie
3.numere false nu erau pt ca nu le-am fabricat eu, au fost eliberate de politie
4.chiar vreti sa cred ca pt asa o fapta fac inchisoare?glumiti...a cui viata am pus-o in pericol?ce am furat?stiti bine, mai ales daca nu ai abateri anterioare, ca in cel mai rau caz se da anularea permisului
5.adica procurorul care se ocupa de cazul meu minte?ati auzit de o ordonanta de urgenta din luna iul-aug 2008 emisa in urma unei contestatii a avocatului poporului?dupa ce studiati aceasa ordonanta (lege ce o fi) o sa vedeti ca se acorda dovada de circulatie doar celor care au avut accidente.
6.cine vrea avocat isi cauta si angajeaza unul, nu cred ca scopul acestui forum este de a face publicitate avocatilor.oare de ce orice raspuns din partea "consultantilor" de pe forum se incheie cu "ar fi bine sa va luati un avocat" sperand ca saracul om care are probleme il va alege pe el binevoitorul avocat

imi cer scuze daca am fost prea critic, dar asta e realitatea
NUP, utilizator