Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara m-a puteți ajuta și le mine cu o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara m-a puteți ajuta și le mine cu o informație, am ...

Buna seara m-a puteți ajuta și le mine cu o informație, am fost oprit in trafic cu Nr provizorii expirate și cu o alcoolemie 0,33
Mi sa întocmit proces verbal pentru conducerea sub influența alcoolului și suspendarea permisului le o perioada de 90 de zile plus mi sau reținut plăcuțele provizorii brifurile mașini de germania întrebarea mea este mi sa va face dosar penal sau pot sa scap doar cu amenda nu am avut antecedente penale si in cel mai au caz dacă se va face dosar o sa pot să-mi prelungesc dreptul de a conduce pana la soluționarea cazului făcând o cerere pentru prelungirea dreptului de a conduce pana la soluționarea dosarului.
Mulțumesc.
DumitruDvs, utilizator
Expirarea numerelor provizorii inseamna ca dvs. ati circulat cu o masina neinmatriculata. Angajati-va un avocat. Aveti dreptul de circulatie suspendat si dosar de cercetare penala.
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 334
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
[ link extern ]