Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Atentionare de plata de la EOS KSI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Atentionare de plata de la EOS KSI

Am primit o somatie de plata din partea societatii Eos KSI ROMANIA SRL in baza unui contract de prestari servicii incheiat cu SC ORANGE SA avind un debit de 50 RON, penalizari de intirziere de 100 RON si ATENTIE !!! o taxa de reziliere de 900 de RON ! Stiu ca subiectul a mai fost dezbatut , as dori sa achit suma reprezentind debitul si penalizarile catre ORANGE SA dar NU INTELEG acesta suma imensa de reziliere !!! Este o cerere legitima din partea lor ? Va rog sa ma ajutati
Pentru a va putea raspunde, trebuie sa ne spuneti ce anume se stipuleaza in contractul incheiat cu Orange la capitolul incetare/reziliere contract - se specifica ceva de taxa de reziliere? De cand dateaza debitul principal (cel de 50 lei)?
Cititi cu atentie contractul teoretic penalitatile nu pot depasi suma de baza, iar taxa de reziliere nu opereaza decat in cazul in care ati reziliat contractul inlauntrul termenului respectiv un an sau doi.
Legal penalitatile nu pot depasi valoarea debitului.
Referitor la reziliere - contractul se reziliaza de drept la neandeplinirea obligatiilor uneia din parti .
Parerea mea nu aveti de ce sa va faceti griji pentru ca in instanta veti castiga cu siguranta.
Penalitatile nu pot depasi debitul asupra caruia au fost calculate numai daca partile nu au convenit altfel:rolleyes: iar in ceea ce priveste rezilierea, cred ca inainte de toate ar trebui vazute actele.