Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale certificatul fiscal de la locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

certificatul fiscal de la locale

buna ziua ,
in cazul unui certificat fiscal privind impozitele si taxele locale valabilitatea certificatului este cea data de catre emitent sau cea din codul fiscal respectiv 1-25 luna in curs 25 luna urmatoare ,
multumesc si va urez o zi frumoasa .:D
1-25 --- luna in curs
25-sfarsitul lunii - luna in curs --- luna urmatoare
..... cetificat fiscal emis in 30 mai ,emitentul scrie la termen de valabilitate luna in curs ,ce se aplica in acest caz ?
codul fiscal sau documentul emis de catre emitent ?
multumesc
consider ca primarul nu poate adauga la lege si ca in consecinta certificatul fiscal de care vorbiti este valabil pana in data de 30.06
,dar se poate sa ma indrumati catre o baza legala unde se face referire la asa ceva ? certificatul fiscal are valabilitate cf codului fiscal si nu cf emitentului in speta primaria , multumesc
art 113 alin 3 din codul de procedura fiscala spune ca "Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării și poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Certificatul de atestare fiscală emis în intervalul cuprins între data de 25 a lunii și finele lunii este valabil pe toată perioada lunii următoare emiterii. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant"