Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cu plata ratelor mereu la zi, trebuie sa platesc ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cu plata ratelor mereu la zi, trebuie sa platesc penalizari de intarziere! IN CE TARA TRAIM???

Salutare tuturor! Scurt si la obiect:
- mi-a fost ridicata masina, am facut contestatie, amenda din procesul verbal se plateste dupa judecarea cazului. Daca pierzi, platesti; daca castigi, primesti inapoi banii pe care i-ai dat pana atunci;
- s-a judecat dosarul in primavara 2011. La finalul sedintei, judecatoarea imi spune: "asteptati acasa ca va vine sentinta prin posta";
- astept...
- vineri, 30 septembrie 2011 sunt sunat de la bancile unde am cont deschis ([banca 1] - salariul,[ banca 2 - credit de nevoi personale), mi se spune ca s-a pus poprire pe contul meu, pt neplata amenzii din procesul verbal;
- inteleg astfel ca mi-a fost respinsa contestatia. Merg la Judecatorie si aflu ca "sentinta se trimite doar celor care castiga procesul. Celor care pierd nu li se trimite sentinta. Asa e legea". Cu alte cuvinte, astepti acasa ceea ce nu iti vine niciodata... Poate vine... poate nu vine... ma iubeste... nu ma iubeste...
- Le spun celor de la [banca1] sa-mi retraga din salar suma respectiva (249 ron), iar celor de la [banca2] sa nu se atinga de banii de acolo, pt ca rezolv cu [banca1];
- Luni, 3 octombrie, se face plata: [banca1] imi retine din salar suma de 249 ron si trimite catre [banca2], prin fax, ordinul de plata pt confirmare;
- Sunt sunat de la [banca2] de catre dna X: "Am primit ordinul de plata, e totul in regula, nu ne-am atins de banii dvs";
- A doua zi am putut retrage bani de la [banca1], deci acolo contul a fost deblocat;
- Pe 21 octombrie efectuez plata ratei la [banca2] (scadenta 22 octombrie);
- Pe 26 octombrie primesc telefon de la [banca2], de data asta dna Y: "Aveti contul blocat in continuare. Desi ati facut plata ratei, nu putem retrage banii. Cei de la Executare Silita ne-au trimis (prin fax sau mail) decizia de sistare a popririi, insa avem nevoie de hartia in original. Trebuie sa ne-o aduceti urgent, din a 6-a zi de intarziere la plata ratei veti plati penalizari de intarziere!"
- Lucrez in Bucuresti, Serviciul Executare Silita e in Sibiu, acolo am adresa de domiciliu. Deci eu trebuie sa merg la Sibiu, sa aduc o hartie, pe care sa o inmanez celor de la [banca2]. Faxul sau mailul nu sunt suficiente. "Asa sunt regulile in [banca2]".
- Iau un extras de cont de la [banca1](pt ziua efectuarii platii) si il inmanez celor de la [banca2] pt a dovedi, din nou, ca s-a facut plata. "Ne trebuie decizia de sistare a popririi, in original, mergeti sa ne-o aduceti". Cum sa merg pana la Sibiu pt o hartie? In anul 2011 nu ne putem folosi de tehnologia existenta? Nu putem trimite documente pe cale electronica???
- Imi spun cei de la [banca2] "Va facem un serviciu: sunam noi la Sibiu si cerem noi ce avem nevoie". Bravo! Banca imi face un serviciu: dupa 23 de zile suna la Sibiu si cere documentul pe care putea sa-l ceara inca din 3 octombrie, cand s-a facut plata respectiva. Mi se confirma apoi ca e totul in regula, hartia e pe drum (dna Z mi-a confirmat)... (Scriu dna "X", "Y", "Z" samd pt a arata ca niciodata nu am fost sunat de aceeasi persoana. Mereu ma suna altcineva, care nu stia de discutia avuta anterior cu persoana care m-a sunat inainte);
- Pe 4 noiembrie sunt sunat din nou de la [banca2], de catre dna W: "Aveti contul blocat, trebuie sa aduceti hartia in original!". Le-am cerut sa verifice. "Am verificat, s-a primit hartia, s-a deblocat contul, insa trebuie sa platiti penalizari de intarziere: scadenta era pe 22 octombrie, contul a fost deblocat pe 4 noiembrie".
- Eram un pachet de nervi: mereu mi-am platit ratele la zi, chiar inainte de data scadenta, si uite ca ma trezesc cu penalizari de intarziere si cu amenintari ca, daca nu le platesc, ma baga in baza de date a rau-platnicilor.
- Concluzionand, banca a cerut doar dupa 23 de zile documentul de care avea nevoie pt sistarea popririi, in original, conform regulamentului intern (repet, [banca1] mi-a deblocat contul a doua zi. Acolo a fost suficienta decizia de sistare trimisa prin fax sau mail). Trebuia sa cunosc eu regulamentul intern al bancii [banca2]??? Mai mult, pe 3 octombrie, cand s-a facut plata la [banca1], cei de la [banca2] ma suna si imi spun ca e totul ok. Ce trebuia sa fac eu atunci? Sa merg la Sibiu sa le aduc hartia, desi ei mi-au spus ca e totul ok???
- Am cerut, in scris, celor de la Serviciul Executare Silita Sibiu detalii cu privire la modul cum au decurs lucrurile: cand au primit banii, cand au dat decizia de sistare a popririi, in ce mod au trimis-o (mail, fax, curier). Astept un raspuns de la ei, in limita celor 30 de zile legale.
- Intrebarea mea e: cine trebuie sa plateasca penalizarile de intarziere? Eu, care mi-am platit mereu ratele la timp? Serviciul de Executare Silita, care, la fel ca mine, nu cunostea regulamentul intern al bancii [banca2], cum ca e nevoie de hartia in original? Banca 2 pt ca, in afara de faptul ca regulamentul ala intern e nefiresc conceput (banca1 a deblocat a doua zi, astia nici dupa o luna), au cerut documentul in original doar dupa 23 de zile de la efectuarea platii?
Va multumesc pt rabdare, daca ati citit pana la capat!

gi-jane2, moderator