Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Divizare societati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Divizare societati

La societatea mea a avut loc o divizare. Intrebarea mea ar fi: daca veniturile obtinute din transferul activelor (contul 7583) sunt neimpozabile fiscal, respectiv cheltuielile privind activele cedate (contul 6583) sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit?
Veniturile sunt impozabile si cheltuielile deductibile conform Codului Fiscal art. 20 si art. 21 alin. 4.

Dar... am o intrebare... De cand se utilizeaza conturi de venituri si cheltuieli in cazul unei divizari?

Din cate stiu, transferul de active in cazul unei divizari nu este considerata o livrare de bunuri, deci nu se realizeaza un venit, respectiv o cheltuiala.
Activele detinute de societatea care s-a divizat se transfera noilor societati la valoarea inregistrata in contabilitate.
Daca inainte de transfer, activele au fost reevaluate, diferenta se inregistra in capitaluri proprii sau la cheltuieli, dupa caz.

La divizare activele se transfera cu formula 461 = 7583, iar scaderea din evidenta a elementelor de activ transferate cu 6583 = %
211,212 etc. dupa care se inchide conturile de venituri si cheltuieli cu contul 121. din care rezulta un sold creditor. Asa scrie in Norme Metodologice in conformitate cu prevederile art.27 alin 4 lit.a din Codul fiscal.
beebalint a scris:

La divizare activele se transfera cu formula 461 = 7583, iar scaderea din evidenta a elementelor de activ transferate cu 6583 = %
211,212 etc. dupa care se inchide conturile de venituri si cheltuieli cu contul 121. din care rezulta un sold creditor. Asa scrie in Norme Metodologice in conformitate cu prevederile art.27 alin 4 lit.a din Codul fiscal.

Puteti sa indicati punctul din Normele Metodologice la care faceti referire?
La art. 27 alin. 4 lit. a din Codul Fiscal, scrie doar atat:
"În cazul operaţiunilor de reorganizare prevăzute la alin. (3) se aplică următoarele reguli:
a) transferul activelor şi pasivelor nu se tratează ca un transfer impozabil în înţelesul prezentului titlu;"

Exemplul dat de dvs. este valabil pentru un transfer de active ca urmare a vanzarii afacerii si aici sunt de acord cu dvs (firma care vinde afacerea realizeaza un venit). In schimbul acestei vanzari firma respectiva poate primi lichiditati (5121 = 461) sau parti sociale din capitalul firmei care a "cumparat" afacerea cand se inregistreaza direct 26x = 21xx.

Divizarea presupune ca firma se imparte in doua sau mai multe, iar activele si pasivele vor reveni noilor firme "nascute" din firma "mama"

Exemplu:
Firma F se divide in F1 si F2 (fiecare va primi 50% din activele si pasivele firmei F)

Firma F, inainte de divizare, prezinta urmatorul bilant:

Active = 1.000 lei
Capital social = 1.000 lei

Formule contabile la firma F
1012 = 456 1.000
892 = 21xx 1.000
456 = 892 1.000

Formule contabile la firma F1
456 = 1012 500
21xx = 891 500
891 = 456 500

Formule contabile la firma F2 - idem ca la firma F1
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Din pacate nu pot sa dau punctul din Norme Metodologice, ca am prmit de la Finante si am facut copie numai dupa ce ma interesa,nu si dupa coperrta, dar stiu ca a aparut in anul 2005. Tocmai de aceea nu stiu daca sunt inca valabile. Formulele pe care ati facut Dvs, se refera la faptul ca frma F se lichideaza in totalitate si se infiinzeaza firmele F1 si F2. La mine ramane si firma F cu 60%, iar activele si pasivele se trec in proportie de 10% la F1 respectiv la F2 30%. De aceea arata altfel situat
Soc care s-a divizat inreg venituri (7583) si chelt (6583) in urma evidentierii activului cedat. OMFP 1376/2004 cu norme (lit C).

Chiar si cind firma care se divide se lichideaza, se fac notele de venituri si chelt. In Anexa la ordinul precizat mai sus sint detaliate ambele cazuri de divizare.
t.simona, utilizator