avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon maxin diurna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon maxin diurna

BUNA ZIUA


INTREBARE: CAT ESTE PLAFONUL MAXIM PENTRU DIURNA, SI CAT E PLAFONUL DE CAZARE - PT ANGAJATUL UNEI FIRME CARE PLEACA IN GERMANIA PENTRU NEGOCIERA UNUI CONTRACT?

CHELTUIELILE CU TRANSPORTUL, CAZARE,DIURNA , SUNT DEDUCTIBILE IN TOTALITATE?

Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 08:08, 17 Noiembrie 2011
Toate cheltuielile cu delegatia sunt deductibile ,daca se incadreaza in limitele legale
Diurna pentru germania este 2.5 x35euro /zi.
multumesc,si documentele justificative pentru delegatie sunt:
-se acorda avans spre decontare in euro(sau se poate converti direct in lei ?)
-se complecteaza delegatia (pt strainatate)
-se ataseaza facturile, chitantele ,bonurile de motorina,(doc. justificative) tot in euro
-la intoarcere , se restituie diferenta de euro (daca e cazul)

si pentru cheltuielile privind combustibilul:-
-foaie de parcurs(cu confirmarea , stampilarea firmei germane)


e ok asa ?
Daca tineti casa in valuta faceti totul in Euro,..daca nu faceti convertirea lei si asa faceti decontulcu toate doc. justificative din Germania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna + cazare strainatate nicoletapasca10 nicoletapasca10 BUNA ZIUA Am si eu o speta, pe care nu mai stiu cum sa o rezolv, , e legat de o deplasare in strainatate si anume administratorul unei firma , care este ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate cheltuieli deplasari /activitati independete cosmm cosmm Pot deduce integral (cf 48. (4) lit. e si 38. pct 23 din norme) cheltuielile de deplasare efectuate de o persoana care obtine venituri din activitati ... (vezi toată discuția)
deplasari externe -justificare cazare andrief andrief In conf. cu HG 518/ 1995 art. 9 al (3) \" in situatia cand cazarea nu poate fi asigurata la unitati hoteliere sau altele asemenea personalul poate sa ... (vezi toată discuția)