Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon maxin diurna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon maxin diurna

BUNA ZIUA

INTREBARE: CAT ESTE PLAFONUL MAXIM PENTRU DIURNA, SI CAT E PLAFONUL DE CAZARE - PT ANGAJATUL UNEI FIRME CARE PLEACA IN GERMANIA PENTRU NEGOCIERA UNUI CONTRACT?

CHELTUIELILE CU TRANSPORTUL, CAZARE,DIURNA , SUNT DEDUCTIBILE IN TOTALITATE?

Toate cheltuielile cu delegatia sunt deductibile ,daca se incadreaza in limitele legale
Diurna pentru germania este 2.5 x35euro /zi.
multumesc,si documentele justificative pentru delegatie sunt:
-se acorda avans spre decontare in euro(sau se poate converti direct in lei ?)
-se complecteaza delegatia (pt strainatate)
-se ataseaza facturile, chitantele ,bonurile de motorina,(doc. justificative) tot in euro
-la intoarcere , se restituie diferenta de euro (daca e cazul)

si pentru cheltuielile privind combustibilul:-
-foaie de parcurs(cu confirmarea , stampilarea firmei germane)

e ok asa ?
Daca tineti casa in valuta faceti totul in Euro,..daca nu faceti convertirea lei si asa faceti decontulcu toate doc. justificative din Germania.