Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cand se fac platile ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cand se fac platile ?

Buna dimineata .Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in urmatorul caz :
am avut un angajat , pensionar , cu 4 ore/zi ,ultima zi de munca a fost 31.10.2011 cand si-a dat demisia.Conform noilor reglementari trebuie sa depunem d 112 la trimestru dar in situatia asta depun declaratia 112 pentru octombrie. Platile cum se fac ? Trebuie platit acum la 25.11.2011 integral toate sumele din d 112 ?
Incetarea calitatii de asigurat fiind in prima luna din trimestru(octombrie 2011),depuneti declaratia aferenta acestei luni ,pina la 25 ale lunii umatoare(noiembrie 2011).

Pentru declaratiile aferente lunilor noiembrie, decembrie 2011 - depuneti la 25 ale lunii ianuarie 2012.
Plata obligatiilor o efectuati la 25.11.2011.
Carmen Jurubita, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns dar totusi nu sunt sigura ca am inteles bine.Depun declaratia 112 si fac platile la 25.11.2011 pentru toata firma sau numai pentru angajatul care a plecat ?
buna intrebare chiar nimeni nu stie sa raspunda:-/
Pentru ca depui D112 la 25.11.2011 termenul de plata este 25 11.2011-au o expresie in codul fiscal "dupa caz"

Art. 296^18 Calculul, reţinerea şi virarea contribuţiilor sociale
(9) Contribuţiile sociale individuale calculate şi reţinute potrivit alin. (1) se virează la bugetele şi fondurile cărora le aparţin până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează sau până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se datorează, după caz :tomato:, împreună cu contribuţia angajatorului ori a persoanelor asimilate angajatorului datorată potrivit legii. (se aplică începând cu veniturile aferente lunii oct. 2011)
Carmen Jurubita, Contabil