avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cand se fac platile ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cand se fac platile ?

Buna dimineata .Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in urmatorul caz :
am avut un angajat , pensionar , cu 4 ore/zi ,ultima zi de munca a fost 31.10.2011 cand si-a dat demisia.Conform noilor reglementari trebuie sa depunem d 112 la trimestru dar in situatia asta depun declaratia 112 pentru octombrie. Platile cum se fac ? Trebuie platit acum la 25.11.2011 integral toate sumele din d 112 ?
Cel mai recent răspuns: Carmen Jurubita , Contabil 11:51, 17 Noiembrie 2011
Incetarea calitatii de asigurat fiind in prima luna din trimestru(octombrie 2011),depuneti declaratia aferenta acestei luni ,pina la 25 ale lunii umatoare(noiembrie 2011).

Pentru declaratiile aferente lunilor noiembrie, decembrie 2011 - depuneti la 25 ale lunii ianuarie 2012.
Plata obligatiilor o efectuati la 25.11.2011.
Ultima modificare: Joi, 17 Noiembrie 2011
Carmen Jurubita, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns dar totusi nu sunt sigura ca am inteles bine.Depun declaratia 112 si fac platile la 25.11.2011 pentru toata firma sau numai pentru angajatul care a plecat ?
buna intrebare chiar nimeni nu stie sa raspunda:-/
Pentru ca depui D112 la 25.11.2011 termenul de plata este 25 11.2011-au o expresie in codul fiscal "dupa caz"

Art. 296^18 Calculul, reţinerea şi virarea contribuţiilor sociale
(9) Contribuţiile sociale individuale calculate şi reţinute potrivit alin. (1) se virează la bugetele şi fondurile cărora le aparţin până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează sau până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se datorează, după caz :tomato:, împreună cu contribuţia angajatorului ori a persoanelor asimilate angajatorului datorată potrivit legii. (se aplică începând cu veniturile aferente lunii oct. 2011)
Ultima modificare: Joi, 17 Noiembrie 2011
Carmen Jurubita, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 112 rat maria rat maria Buna dimineata. Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: o firma a fost infiintata in noiembrie 2010.La 31.12.2010 nu avea angajati si o cifra de ... (vezi toată discuția)
Obligatii declarative fiscale pentru luna noiembrie 2011  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]25 noiembrie 2011 [/b] Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor ... (vezi toată discuția)
D 112 IOANBRADEA IOANBRADEA BUNA ZIUA ! Daca va rog i-mi spuneti si mie cum este cu D 112 pana la urma ? Lunar sau trimestrial ? Daca trimestrial , atunci vom depune in luna ianuarie ... (vezi toată discuția)