Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Model contestatie tabel de creante preliminar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Model contestatie tabel de creante preliminar

Buna ziua,

Imi puteti da, va rog, un model de constestatie pentru tabelul de creante preliminar?

Va multumesc.
Tabelul poate avea urmatoarele coloane
TABEL PRELIMINAR AL CREANŢELOR
DEBITOAREI ………………………….

1. Nr. Crt.
2. Denumire Creditor
3. Cuantumul creanţei depuse- lei
4.Caracteristici creanţă inv. de creditor
5.Creanţa admisă- lei -
6 Observaţii/caracteristici în urma verificării
Sub coloane se face un: TOTAL

Trebuie sa imi cer scuze ca am dat date cu privire la tabelul creantelor si nu contestatie
Un model de contestatie poate fi urmatorul
CONTESTAŢIE ÎMPOTRIVA TABELULUI PRELIMINAR/SUPLIMENTAR AL CREANŢELOR
1. Date privind dosarul: Număr dosar: ___________________ Tribunal: ______________________ Secţia: ________________________ Judecător sindic:________________ (Loc pentru viză Registratură)
2. Contestator : ______________________________ (nume şi prenume sau denumire) Calitate: _______________________ CUI/CNP: Adresa/ Sediul:__________________ Tel/Fax:_______________________ Email:_________________________
3. Administrator judiciar/Lichidator: _____________________________ (nume şi prenume sau denumire) Adresa/Sediul: __________________ ______________________________ Tel/Fax:_______________________ Email:_________________________
4. Debitor:______________________________________________________ (nume şi prenume sau denumire) Adresa/Sediul:___________________________________________________ CUI/CNP Tel/Fax:__________________________________ Email:____________________________________
5. Valoarea totală solicitată a creanţei _____________ _____________ ____________ (RON) (garantată) (chirografară) (Total) O parte a creanţei este: 􀂅 Sub condiţie _____________ RON 􀂅 Nescadentă _____________ RON 5.1. Creanţă garantată. ______ RON Prioritate solicitată: 􀂅 Art. 121 alin. 1 pct. 2 Valoarea garanţiei: __________ RON 5.2. Creanţe chirografare__ RON Din care: 􀂅 art. 123 pct. 2, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 3, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 4, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 5, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 6, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 7, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 8, Suma_______RON 􀂅 art. 123 pct. 9, Suma_______RON 6. Valoarea totală acceptată a creanţei _____________ _____________ ___________ (RON) (garantată) (chirografară) (Total) O parte a creanţei este: 􀂅 Sub condiţie ___________ RON 􀂅Nescadentă _____________(RON)

6. Valoarea totală acceptată a creanţei
_____________ _____________ ___________ (RON)
(garantată) (chirografară) (Total)
O parte a creanţei este:
􀂅 Sub condiţie ___________ RON
􀂅Nescadentă _____________(RON)
6.1. Creanţă garantată. ___ RON
Prioritate solicitată: 􀂅Art. 121 pct. 2
Valoarea garanţiei: _______ RON
6.2. Creanţe chirografare__ RON
Din care:
􀂅 art. 123 pct. 2, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 3, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 4, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 5, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 6, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 7, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 8, Suma_______RON
􀂅 art. 123 pct. 9, Suma_______RON
7. Contestaţie
În temeiul
􀂅 art. 73 alin 1sau
􀂅 art.108 alin 2 lit.c din Legea privind procedura insolvenţei, contestăm
creanţa înscrisă în tabelul preliminar/suplimentar al creanţelor sub aspectul:
􀂅 legitimităţii
􀂅 cuantumului creanţei
􀂅 felului creanţei
􀂅 garanţiei creanţei
􀂅 ordinii de prioritate
Ataşat prezentei cereri vă detaliem conţinutul contestaţiei formulate
împotriva tabelului preliminar/suplimentar de creanţe
Număr de file
8. Documente justificative
􀂅 sentinţa civilă/comercială nr. __________ definitivă, irevocabilă şi învestită
cu formula executorie la data de _______________________
􀂅 contracte comerciale, facturi fiscale, avize de expediţie
􀂅 contractele prin care sunt constituite garanţiile imobiliare/mobiliare
􀂅 alte înscrisuri relevante
Număr de file
9. Număr de exemplare depuse:
􀂅 Depunem prezenta în 2 exemplare, din care unul pentru instanţă şi unul
pentru comunicare cu administratorul judiciar/lichidatorul.
10. Semnătură:
__________________ __________________
(numele şi prenumele (Semnătură şi ştampila)
reprezentantului contestator/legal al contestatorului)
În calitate de:
􀂅 Avocat
􀂅 Consilier juridic
􀂅 Administrator
􀂅 Altă calitate: ________________
Data:
Z Z L L A A A

Adaptata situartiei concrete.

adelaida_07, utilizator