Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... proces penal despagubiri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

proces penal despagubiri

buna tuturor,sunt in proces cu un indivit care mia omorat sotul ,procesul se va tine la sfarsitul luni si asi dori sa stiu daca inculpatul nu are niciun venit cum poate sa ma despagubeasca pe mine ca sotia decedatului ma refer la cheltuielile de inmormantare si judecata deoarece am depus plangere la parchet si a trebuit sa ami iau un avocat.multumesc anticipat ,cu rspect
Prin executarea tuturor bunurilor detinute de catre acesta
Dupa ce sentinta va ramane definitiva,o investiti cu formula executorie.Ulterior va adresati executorului judecatoresc pentru a proceda la executarea silita.Daca condamnatul (viitorul,probabil) nu va avea la acel moment salariu sau bunuri care sa poata fi executate silit.....o sa ramaneti cu paguba,urmand ca executorul sa-l verifice periodic.
am primit citatia inculpatul e incadrat in articolol c.p 175 , e si recidivist cert e ca inca nu stiu daca detine bunuri locueste intr-o zona malfamata si este de etnie roma , cum toti stim ca asi constuesc abuziv, sper sa nu fie asa, de aceia am dubi in cazul in care nu are bunuri ce se va intampla?
In cazul in care nu are bunuri in propietate nu veti avea ce sa luati de la el.
Va trebui sa asteptati sa achizitioneze ceva.

:offtopic: Colegi, se poate pune poprire pe veniturile castigate de detinut in penitenciar, daca lucreaza?