Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accidentul usor se declara, se inregistreaza?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accidentul usor se declara, se inregistreaza?

Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta informatie. O persoana care a suferit un accident, care nu a necesitat decat putin spirt si un pansament, se declara la ITM?
nu cred, eventual se trece in registrul de evidenta a accidentatilor? (nu sunt sigur, presupun)
Accidentul usor , se inregistreaza in registru de acc. usoare, nu se anunta ITM.
Se poate intampla sa aveti un control ITM, si gaseste lucratorul pansat. Sigur , va fi intrebat unde s-a ranit, si daca declara ca , la locul de munca, va trebui sa aratati registru completat cu incidentul inregistrat.
Trebuie sa aveti patru registre, sau macar 2-3 foi din fiecare atasate la dosarul ssm.
Prin accident de munca, potrivit legislatiei in vigoare, se intelege vatamarea violenta a organismului uman care are loc in timpul procesului de munca sau in indeplinirea indatoririlor de serviciu si care provoaca incapacitate temporara de munca de cel putin 3 zile, invaliditate ori deces - art. 5 din legea 319 din 2006.
In cazul dvs. nu se pune problema informarii I.T.M.
Completati registrul de accidente usoare pentru a sta linistit in cazul in care aveti un control innopinat sau poate va reclama o persoana.

Ce trebuie facut in cazul in care angajatul anunta firma ca a avut un accident rutier, pe traseul inspre lucru, in accident doar masina a fost vatamat :D, el neavand nici o zgarietura. Trebuie sa-l luam in evidenta ca si accident usor
DA.