Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CONTABIL PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CONTABIL PFA

Buna ziua,are dreptul un contabil care detine PFA sa semneze toete documentele fiscale inclusiv bilantul anual al unei firme, daca acest contabil nu este expert contabil ci doar economist cu studii superioare?
da daca este angajat cu CIM la aceasta firma
dar daca vrea sa tina contabilitatea mai multor firme carora sa le elibereze si facturi pentru serviciile prestate, poate daca nu este expert contabil sa semneze toate documentele fiscale?
nu poate.
Factura pentru servicii prestate poate sa elibereze numai daca este contabil autorizat sau expert contabil deci membru CECAR. Daca nu trebuie sa fie angajat cu CIM.
Multumesc frumos, dar mai am o intrebare, Cum se obtine calitatea de contabil autorizat ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
da este legal ,mergeti la ORC cu licenta si solicitati codul caen de contabilitate si alte servicii, puteti semna bilanturi pana la CA de 119.000 lei peste va faceti contract de munca dar restul serviciilor le decontati pe PFA. SE permit economistilor licentiati sa si faca PFA decat sa muncesca la negru, e LEGAL.