Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CONTABIL PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CONTABIL PFA

Buna ziua,are dreptul un contabil care detine PFA sa semneze toete documentele fiscale inclusiv bilantul anual al unei firme, daca acest contabil nu este expert contabil ci doar economist cu studii superioare?
Conform OUG 37/2011 economistii isi pot deschide PFA-uri cu activitate de contabilitate, fara a fi membri CECCAR.

Potrivit modificarilor aduse prin acest act normativ, persoanelor care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro contabilitatea poate fi organizata si condusa si de catre persoane fizice care au studii economice superioare, angajate pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului Civil, persoane care intocmesc si semneaza situatiile financiare anuale.

va multumesc mult pentru raspunsuri
6920 Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal
Această clasă include:
-servicii de înregistrare a tranzacţiilor comerciale pentru firme sau alţii
-pregătirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor şi certificarea acurateţii lor
-servicii de întocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice şi firme
-activităţi de consultanţă şi reprezentare a clienţilor în faţa organelor fiscale

Această clasă exclude:
-activităţi de prelucrare a datelor şi realizarea de tabele, vezi 6311
-consultanţă managerială pe sistem contabil, proceduri de control bugetar, vezi 7022
-colectare a facturilor, vezi 8291
multumesc frumos