avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

am angajat un spalator auto in data de 17.11.2011 dar nu l-am inregistrat in revisal si in 19.11.2011 am avut control de la itm ce poatr urma... ei au considerat ca lucreaza la negru ce amenda pot sa primesc si cum o pot contesta
Cel mai recent răspuns: bgina , utilizator 08:54, 29 Noiembrie 2011
Nu vad ce puteti contesta din PV.
Hg 500/2011:
Art. 6
(1) Angajatorii sau, dupa caz, prestatorii de servicii au obligatia de a completa si transmite registrul la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au angajatorii sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat, cu obligatia completarii acestuia conform art. 3.
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
consultati un avocat sa va spuna daca se poate ataca
bgina a scris:

am angajat un spalator auto in data de 17.11.2011 dar nu l-am inregistrat in revisal si in 19.11.2011 am avut control de la itm ce poatr urma... ei au considerat ca lucreaza la negru ce amenda pot sa primesc si cum o pot contesta


Amenda va fi de 10000 lei ... ar fi o solutie pentru contestare, sa explicati instantei ca aveati c.i.m. incheiat si ca acesta nu s-a transmis in termenul prevazut de lege ...
DACA AMENDA NU O POT PLATI CE SE POATE INTIMPLA , NU AM ACESTI BANI NU AM NICI OPROPRIETATE, NU AM MASINA IAR FIRMA AM INCHIRIAT-O DE LA PROPRIETAR ACUM 2 LUNI DAR ABIA ACUM AM INCEPUT SA LUCREZ
bgina a scris:

DACA AMENDA NU O POT PLATI CE SE POATE INTIMPLA , NU AM ACESTI BANI NU AM NICI OPROPRIETATE, NU AM MASINA IAR FIRMA AM INCHIRIAT-O DE LA PROPRIETAR ACUM 2 LUNI DAR ABIA ACUM AM INCEPUT SA LUCREZ


Se va trece la executarea silita a dvs ... puteti contesta in instanta acel proces-verbal de sanctionare si sa solicitati instantei inlocuirea amenzii contraventionale cu avertismentul ...

Alte discuții în legătură

Registrul salariatilor sofishoestrend sofishoestrend in cazul daca am semnat si am inregistrat in registrul electronic contractul de munca inaintea inceperii activitatii cu o zi,iar acesta a fost transmisa ... (vezi toată discuția)
Transmitere cim pe itmonline midadu midadu Am o nedumerire in legatura cu transmiterea unui CIM pe portalul itmonline si anume: in data de 12.01.2011 am inregistrat in Revisalul societatii un CIM cu ... (vezi toată discuția)
Contract de munca maya0102 maya0102 Buna ziua. Din nou apelez la amabilitatea dvs de a ma ajuta cu o nelamurire. Intrebarea mea este: pot incheia un contract de munca din urma cu 3 luni? Momentan ... (vezi toată discuția)