avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe statul de plata...legal?

1.Are dreptul Ministerul sa intervina in raportul juridic dintre un angajat si angajator pentru a interzice retinerea cotizatiei sindicale?
2.Codul Fiscal nu este obligatoriu si pentru invatamant?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:00, 22 Mai 2014
gata am priceput....am aflat ce ma interesa...statul castiga 3 lei daca interzice retinerea cotizatiei pe statul de plata!!!!!!!
Imi cer scuze pentru postarea consecutiva.'Sigur este corect' calculul 'SALARIUL NET = 1500 - 249 - 167 = 1084 ? Nu ati uitat sa scadeti si cotizatia de sindicat?????/

Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
arhontele, utilizator
Salariul net, cel teoretic, este asa cum v-am spus.
Pe toate adeverintele eliberate pentru angajati se trece asa:
salariu net = venitul brut - CAS - CASS - somaj - impozit.
= venitul brut - contributii obligatorii

Bineinteles ca ce primim cu totii in mana este de fapt salariul net - retineri (cotizatia de sindicat, pensia facultativa, CAR, pensii alimentare, etc. - dupa caz).
De exemplu si pensia facultativa se deduce la calculul impozitului ca si cotizatia de sindicat,
Dar este retinere facultativa, ca si cotizatia de sindicat. Nu ne obliga nimeni sa cotizam, nu ?
Sper ca v-am lamurit mai bine.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2011
ana-cer, moderator
pai...atunci se castiga 3 lei la salariul DACA sunt membru de sindicat?:)
pe adeverinta pt CAR, se trece sindicatul la retineri? Multumesc!

Alte discuții în legătură

Impozit 2018 comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, incerc sa ma lamuresc cu noile modificari salariale, si cred ca am inteles o parte din aceste modificara iar o parte nu: - eu inteleg ca salariu ... (vezi toată discuția)
Deducerea personala eugeniaolimpia eugeniaolimpia buna ziua , as dori un raspuns in legatura cu deducea salariala la persoanele ce au in intretinere 1 persoana . din cate stiu eu deducerea salariala la ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)