Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe statul de plata...legal?

1.Are dreptul Ministerul sa intervina in raportul juridic dintre un angajat si angajator pentru a interzice retinerea cotizatiei sindicale?
2.Codul Fiscal nu este obligatoriu si pentru invatamant?
gata am priceput....am aflat ce ma interesa...statul castiga 3 lei daca interzice retinerea cotizatiei pe statul de plata!!!!!!!
Imi cer scuze pentru postarea consecutiva.'Sigur este corect' calculul 'SALARIUL NET = 1500 - 249 - 167 = 1084 ? Nu ati uitat sa scadeti si cotizatia de sindicat?????/

arhontele, utilizator
Salariul net, cel teoretic, este asa cum v-am spus.
Pe toate adeverintele eliberate pentru angajati se trece asa:
salariu net = venitul brut - CAS - CASS - somaj - impozit.
= venitul brut - contributii obligatorii

Bineinteles ca ce primim cu totii in mana este de fapt salariul net - retineri (cotizatia de sindicat, pensia facultativa, CAR, pensii alimentare, etc. - dupa caz).
De exemplu si pensia facultativa se deduce la calculul impozitului ca si cotizatia de sindicat,
Dar este retinere facultativa, ca si cotizatia de sindicat. Nu ne obliga nimeni sa cotizam, nu ?
Sper ca v-am lamurit mai bine.
ana-cer, moderator
pai...atunci se castiga 3 lei la salariul DACA sunt membru de sindicat?:)
pe adeverinta pt CAR, se trece sindicatul la retineri? Multumesc!