Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin expirat + schimbarea domiciliului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin expirat + schimbarea domiciliului

Buna ziua,

Am o intrebare. Daca CI mi-a expirat de mai bine de 30 de zile si doresc sa imi schimb domiciliul in alta localitate, trebuie ca mai intai sa ma prezint la Serviciul Public de Evidenta a Populatiei pe raza caruia am actualul domiciliu din CI pentru a obtine noua CI si apoi sa ma prezint la Serviciul Public de Evidenta a Populatiei pe raza caruia doresc sa am noul domiciliu pentru a prima o alta CI?

Multumesc.
Nu schimbati CI de 2 ori. Va prezentati pt a va elibera alta CI la serviciul de evidenta de pe raza viitorului domiciliu
Conform legii trebuia sa va prezentati la serviciul de evidenta cu cel putin 15 zile inainte de expirare. Puteti primi amenda.
Ares-3, moderator
Multumesc pentru raspuns.
ado1234, utilizator