Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare suspendare contract de munca (concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare suspendare contract de munca (concediu crestere copil pana la 2 ani)

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa faca angajatorul in cazul in care o angajata, care era in concediu crestere copil (CIM suspendat) ,nu a revenit la locul de munca in momentul in care au trecut cei 2ani.
Pe 4 noiembrie copilul a implinit 2 ani ,suntem in 23 noiembrie si angajata nu a "reusit sa ajunga ".Ne-a sunat ca vine si ca ar vrea sa intre in somaj ;
Firma nu a inregistrat nimic in Revisal la data de 04.nov si cum trebuie sa procedeze ?

Va multumesc anticipat
Intrucat suspendarea in acest caz este limitata, din momentul in care a expirat termenul pentru care a fost incheiat, salariatul este nemotivat, pentru aceasta ii puteti incheia contractul individual de munca disciplinar.
in cazul in care nu dorim sa ii inchidem contractul de munca disciplinar;angajata se intoarce cu intarziere, cum procedam noi,firma,daca nu am inregistrat in revisal nimic la 04nov?
Daca se intoarce cu o luna intarziere fata de 04nov,ce trebuie sa faca firma?ce inreg in revisal?
II puteti modifica data incetarii suspendarii ca urmare a absentelor nemotivate ... in baza art.51 alin.2 C.mun.
multumesc