avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxe lunare platite de un srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxe lunare platite de un srl

buna ziua
am un srl si platesc lunar 350 de lei taxe bani pe care ii dau contabilului si el imi face toate platile.Nu am cunostinte in contabilitate motiv pentru care nu prea inteleg ce apare pe hartia cu plati.Alta cunostinta care are o I.I. plateste mai putin decat mine desi are tot un singur angajat.Imi puteti spune ce suma ar trebui sa platesc eu lunar si daca suma specificata de mine este corecta?
Cel mai recent răspuns: Brindusa Nicula , Contabil 13:51, 25 Noiembrie 2011
Depinde cu ce salar este incadrat in munca salariatul d-voastra, daca sunteti platitor de tva sau nu.Imi trebuie mai multe informatii despre firma ca sa va pot spune de ce platiti atata.
salariul este minim pe economie si sunt neplatitor de tva
La un salariu minim de 8 h/zi aveti asa
Sume referitoare la angajat
Salariul brut
670
Bonuri de masa
0
Sporuri impozabile
0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 %
70
ªomaj 0.5 %
3
Asigurări de sănătate 5.5 %
37
Deducere personală funcţie de bază
250
Impozit pe salariu
50
Sporuri NEimpozabile
0
Salariul net
510
Sume referitoare la angajator
Reţineri angajator
CASS 5.2 %
35
ªomaj 0.5 %
3
CAS 20.8 %
139
FNUASS 0.85 %
6
Fond de risc si accidente 0.4 %*
3
Fond creanţe salariale 0.25 %
2
* Fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN. In acest calculator este luata in calcul valoarea minima de 0.4%.

Statul colectează la bugetele de stat în total 348 lei.

Salariul brut 670lei

Salariul net 510 lei




Multumesc mult de raspuns
Daca aveti deja un contabil angajat de ce nu il rugati sa va explice pentru ce platiti acea suma de bani lunara. Daca nu aveti incredere in el, mai bine ii spuneti parerea dumneavoastra , decat sa ascultati pareri care nu pot fi in totalitate corecte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu net ciprianSTOICA ciprianSTOICA ce salariu net primeste un angajat care are salariul brut 670ron si cum se calculeaza cota pt fiecare contributie in parte? (vezi toată discuția)
Calcul taxe diablo diablo Buna ziua, pentru un salariu brut de 720 de ron, ce suma reprezinta toate taxele sau mai bine zis care e suma neta care ramane dupa plata taxelor? Va ... (vezi toată discuția)
Contabilitate salarii mihaita 28 mihaita 28 am o carte de munca la un privat pe care mio platesc lunar sunt cu un salariu minim pe economie si as dori mai exact cat plateste lunar pentru mine incluse ... (vezi toată discuția)