Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva

Inafara de legislatia din Codul Muncii si legatura aceasta:
[ link extern ]

Ce ma sfatuiti in cazul in care fac greva, pentru:
"patronul nu accepta revendicarile formulate de salariati"
?
Greva poate fi declarata numai daca, in prealabil, au fost epuizate posibilitatile de solutionare a conflictului colectiv de munca prin procedurile obligatorii prevazute de prezenta lege, numai dupa desfasurarea grevei de avertisment si daca momentul declansarii acesteia a fost adus la cunostinta angajatorilor de catre organizatori cu cel putin doua zile lucratoare inainte.

Pentru mai multe detalii cititi Legea nr.62/2011, art.181-207.
1. Pot face greva de unul singur? Vad ca se vorbeste de sindicate, o patrime dintre angajati etc.

2. Daca angajatorul a refuzat plata daunelor cerute, si conform Codului Muncii l-am dat in judecata, mai am dreptul sa fac greva?

3. Sensul grevei mele este de a atentiona angajatorul despre faptul ca nu scapa cu tupeu si gata.
In acest sens intentionez sa public discriminarea si infractiunile comise de angajator, in massmedia, fie presa, internet sau alte metode. In ce masura am dreptul sau n-am dreptul? Din moment ce la o greva vad ca revendicarile ajung la televizor este posibila publicarea revendicarilor in massmedia respectiv motivarea grevei si a revendicarilor, adica infractiunile, discriminarea, daunele etc.

4. Care institutie este in masura sa-mi asigure dreptul la informare sa fiu sigur ca efectuez o greva in conformitate cu legea?

5. Pot sa fac greva si sa ma situez la locul de munca in timpul grevei?
masayoshi, utilizator
masayoshi a scris:

1. Pot face greva de unul singur? Vad ca se vorbeste de sindicate, o patrime dintre angajati etc.

2. Daca angajatorul a refuzat plata daunelor cerute, si conform Codului Muncii l-am dat in judecata, mai am dreptul sa fac greva?

3. Sensul grevei mele este de a atentiona angajatorul despre faptul ca nu scapa cu tupeu si gata.
In acest sens intentionez sa public discriminarea si infractiunile comise de angajator, in massmedia, fie presa, internet sau alte metode. In ce masura am dreptul sau n-am dreptul? Din moment ce la o greva vad ca revendicarile ajung la televizor este posibila publicarea revendicarilor in massmedia respectiv motivarea grevei si a revendicarilor, adica infractiunile, discriminarea, daunele etc.

4. Care institutie este in masura sa-mi asigure dreptul la informare sa fiu sigur ca efectuez o greva in conformitate cu legea?

5. Pot sa fac greva si sa ma situez la locul de munca in timpul grevei?

1. In principiu, hotararea de a declara greva se ia de catre organizatiile sindicale reprezentative participante la conflictul de interese, cu acordul a cel putin ½ din numarul membrilor sindicatelor respective, cu acordul a cel putin ¼ din numarul salariatilor unitatii sau, dupa caz ai subunitatii, compartimentului sau grupului de salariati in care s-a declansat conflictul de interese.
Grevele sunt organizate de sindicatul reprezentativ sau, dupa caz, de reprezentantii angajatilor, care vor stabili si durata acestora ... prin urmare, nu cred ca exista posibilitatea ca dvs sa faceti greva singur ....

2. Dreptul la greva nu este conditionat de declansarea unui litigiu de munca ....

3. Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale este institutia care va poate spune daca puteti sau nu sa faceti singur greva.