avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva

Inafara de legislatia din Codul Muncii si legatura aceasta:
[ link extern ]

Ce ma sfatuiti in cazul in care fac greva, pentru:
"patronul nu accepta revendicarile formulate de salariati"
?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:53, 27 Noiembrie 2011
Greva poate fi declarata numai daca, in prealabil, au fost epuizate posibilitatile de solutionare a conflictului colectiv de munca prin procedurile obligatorii prevazute de prezenta lege, numai dupa desfasurarea grevei de avertisment si daca momentul declansarii acesteia a fost adus la cunostinta angajatorilor de catre organizatori cu cel putin doua zile lucratoare inainte.

Pentru mai multe detalii cititi Legea nr.62/2011, art.181-207.
1. Pot face greva de unul singur? Vad ca se vorbeste de sindicate, o patrime dintre angajati etc.

2. Daca angajatorul a refuzat plata daunelor cerute, si conform Codului Muncii l-am dat in judecata, mai am dreptul sa fac greva?

3. Sensul grevei mele este de a atentiona angajatorul despre faptul ca nu scapa cu tupeu si gata.
In acest sens intentionez sa public discriminarea si infractiunile comise de angajator, in massmedia, fie presa, internet sau alte metode. In ce masura am dreptul sau n-am dreptul? Din moment ce la o greva vad ca revendicarile ajung la televizor este posibila publicarea revendicarilor in massmedia respectiv motivarea grevei si a revendicarilor, adica infractiunile, discriminarea, daunele etc.

4. Care institutie este in masura sa-mi asigure dreptul la informare sa fiu sigur ca efectuez o greva in conformitate cu legea?

5. Pot sa fac greva si sa ma situez la locul de munca in timpul grevei?
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2011
masayoshi, utilizator
masayoshi a scris:

1. Pot face greva de unul singur? Vad ca se vorbeste de sindicate, o patrime dintre angajati etc.

2. Daca angajatorul a refuzat plata daunelor cerute, si conform Codului Muncii l-am dat in judecata, mai am dreptul sa fac greva?

3. Sensul grevei mele este de a atentiona angajatorul despre faptul ca nu scapa cu tupeu si gata.
In acest sens intentionez sa public discriminarea si infractiunile comise de angajator, in massmedia, fie presa, internet sau alte metode. In ce masura am dreptul sau n-am dreptul? Din moment ce la o greva vad ca revendicarile ajung la televizor este posibila publicarea revendicarilor in massmedia respectiv motivarea grevei si a revendicarilor, adica infractiunile, discriminarea, daunele etc.

4. Care institutie este in masura sa-mi asigure dreptul la informare sa fiu sigur ca efectuez o greva in conformitate cu legea?

5. Pot sa fac greva si sa ma situez la locul de munca in timpul grevei?



1. In principiu, hotararea de a declara greva se ia de catre organizatiile sindicale reprezentative participante la conflictul de interese, cu acordul a cel putin ½ din numarul membrilor sindicatelor respective, cu acordul a cel putin ¼ din numarul salariatilor unitatii sau, dupa caz ai subunitatii, compartimentului sau grupului de salariati in care s-a declansat conflictul de interese.
Grevele sunt organizate de sindicatul reprezentativ sau, dupa caz, de reprezentantii angajatilor, care vor stabili si durata acestora ... prin urmare, nu cred ca exista posibilitatea ca dvs sa faceti greva singur ....

2. Dreptul la greva nu este conditionat de declansarea unui litigiu de munca ....

3. Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale este institutia care va poate spune daca puteti sau nu sa faceti singur greva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greva BX BX O persoana oarecare poate intra pur si simplu in greva (sau un grup restrans de persoane) ? Adica greva dupa legile actuale trebuie sa fie ceva organizat de ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca Mihai8 Mihai8 Daca un sindicat reprezentativ dintr-o unitate cu capital privat declanseaza conflict de munca,salariatii care nu sunt membri de sindicat dar au aceleasi ... (vezi toată discuția)
Refuz munca Vioreld Vioreld buna ziua. pot fi concediati 2 salariati care pe motiv de neplată a salariilor au refuzat sa se deplaseze la o lucrare? (vezi toată discuția)