avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Aoptie copil minor de catre sot cetatean strain al ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Aoptie copil minor de catre sot cetatean strain al parintelui firesc

Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema, si nu stiu incotro sa o apuc.
Sunt vaduva, si am doi copii minori rezultati din aceasta casatorie.
M-am recasatorit cu un cetatean francez, si locuiesc acum in Franta, impreuna cu noul meu sot, si cu copiii mei din casatoria anterioara, care sunt aici inscrisi la scoala, etc.
Sotul meu doreste sa ii adopte pe copiii mei, iar ei isi doresca asta. Este vorba de ceea ce in Franta se numeste adoptie simpla, prin care se permit legaturile de familie ale copiilor cu rudele din Romania, si prin care la numele pe care il au de la tatal lor, li se va adauga si numele de familie al tatalui adoptiv.
Care sunt demersurile ce trebuie facute?
In situatia in care locuim in Franta, se mai pune problema de adoptie internationala?
Este suficient sa facem adoptia in Franta, sau este necesar sa o facem in Romania?
Avem o programare la un avocat francez in a doua jumatate a lui decembrie, dar as fi vrut si opinia avocatilor romani, in caz ca este nevoie de instanta pe teritoriul Romaniei.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 17:39, 27 Noiembrie 2011
Speta dvs. este destul de complicata pentru ca vorbim de o adoptie internationala pana la urma.

Aveti nevoie de acordul tatalui biologic al minorilor precum si parcurgerea de catre sotul dvs. a unei proceduri destul de lungi. Avand in vedere ca minorii sunt cetateni romani, se aplica legislatia romaneasca.

Legea privind regimul juridic al adoptiei, legea nr. 273/2004 republicata 2009
Buna ziua si multumesc de raspuns. Am mentionat la inceputul mesajului ca tatal biologic al copiilor este decedat....
Imi cer scuze, am citit rapid mesajul. Asa e mai usor, depuneti o cerere la instanta de tutela. Sotul nu va mai avea nevoie nici de atestat, deci se usureaza treaba.
Ultima modificare: Duminică, 27 Noiembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc. Deci tot in Romania se face treaba. Nu putem demara din Franta?
Pai sunt cetateni romani, nu?
Ultima modificare: Duminică, 27 Noiembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

Alte discuții în legătură

Adoptie internationala in familie Cezary Cezary Buna ziua Avem nevoie de ajutor deoarece nu ne descurcam in hatisul de legi. Sotul meu doreste sa adopte copilul meu din prima casatorie, cu acordul ... (vezi toată discuția)
Adoptia in familie. ica_lucky ica_lucky Buna ziua,sunt noua pe aici si va rog din suflet sa ma sfatuiasca un avocat. Sunt mama biologica a 2 copilasi din prima casatorie divortata si ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil JASMIN_MMARIA JASMIN_MMARIA pot sa schimb numele de familie al copilului meu din prima casatorie, cu numele de familie pe care-l am eu dupa a doua casatorie? (vezi toată discuția)